وزیر دارایی مستعفی یونان: اصلاحات اقتصادی شکست خواهد خورد

سیاسی

وزیر دارایی مستعفی یونان در آستانه آغاز مذاکرات رسمی وام دهندگان با دولت این کشور بر سر اعطای وامی سنگین به آتن، گفت اصلاحات اقتصادی دولت کشورش شکست خواهد خورد.

وزیر دارایی مستعفی یونان در آستانه آغاز مذاکرات رسمی وام دهندگان با دولت این کشور بر سر اعطای وامی سنگین به آتن، گفت اصلاحات اقتصادی دولت کشورش شکست خواهد خورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی سابق یونان در مصاحبه با شبکه بی بی سی گفت، یونان هدف برنامه‌ای قرار گرفته است که در تاریخ به عنوان بزرگترین فاجعه در زمینه مدیریت اقتصاد کلان ثبت خواهد شد.

این اظهارات واروفاکیس در حالی مطرح شدند که پارلمان آلمان روز جمعه آغاز مذاکرات به منظور اعطای وام گزافی به یونان که ممکن است به میزان 86 میلیارد یورو برسد در ازای اجرای برنامه ریاضت اقتصادی را تصویب کرد.

واروفاکیس در یک ارزیابی منفی گفت: برنامه اصلاحات اقتصادی یونان صرف نظر از این که چه کسی آن را به اجرا در آورد شکست خواهد خورد.

وی در پاسخ به این که چقدر طول می‌کشد تا این برنامه شکست بخورد، گفت: این برنامه همین الان هم شکست خورده است.

واروفاکیس اوایل ماه جاری میلادی در اقدامی که آشتی با وزرای دارایی منطقه یورو که بارها با آنها اختلاف پیدا کرده بود، تلقی شد،‌ از سمت وزارت دارایی یونان استعفا کرد.

وی گفت: آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان که اذعان کرده بود به وام اعتقادی ندارد، گزینه چندانی بجز امضای این برنامه ندارد.

وی افزود: ما اکنون با انتخاب میان اعدام شدن یا تسلیم مواجه شده‌ایم و نخست وزیر یونان تصمیم گرفت که "تسلیم"، راهبرد نهایی ما است.

سیپراس اخیرا اعلام کرد تغییراتی را در کابینه دولتش انجام می‌دهد و در این راستا چند وزیر را که علیه اصلاحات اقتصادی این کشور در پارلمان رای داده بودند، برکنار کرد.

پاناجیوتیس لافازانیس، یکی از این مخالفان سرسخت برنامه اصلاحات اقتصادی، از جمله وزرای برکنار شده بود.

یونان باید تا چهارشنبه هفته جاری طرح اصلاحات اقتصادی را تصویب کند تا بتواند وام دریافت کند.

آلمان یکی از آخرین کشورهای منطقه یورو بود که می‌بایست در پارلمان شروع مذاکرات برای اعطای وام به یونان را تصویب می‌کرد.

انتهای پیام

کد N892005