رییس کمیسیون اروپا: بهترین زمان اتحاد قبرس است

سیاسی

رییس کمیسیون اروپا در سخنانی خطاب به پارلمان قبرس عنوان کرد: اکنون کشور تقسیم شده قبرس فرصتی بهتر از هر زمان به دست آورده تا توافق صلحی با میانجی‌گری سازمان ملل برقرار کند.

رییس کمیسیون اروپا در سخنانی خطاب به پارلمان قبرس عنوان کرد: اکنون کشور تقسیم شده قبرس فرصتی بهتر از هر زمان به دست آورده تا توافق صلحی با میانجی‌گری سازمان ملل برقرار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا خطاب به پارلمان قبرس عنوان کرد: شما باید هم‌اکنون فورا چنین توافق صلحی را برقرار کنید زیرا یک فرصت بسیار بزرگ است و شما باید با همکاری یکدیگر چنین کاری را انجام دهید و نباید به تنهایی اقدام کنید.

وی تصریح کرد: اتحادیه اروپا روز به روز این فرایند را پیگیری خواهد کرد و اگر چنین توافقی برقرار شود، پول شما نیز تامین خواهد شد. من به شما وعده پول نمی‌دهم بلکه آینده این کشور بزرگ را توصیف می‌کنم.

یونکر مذاکرات فعلی میان دو بخش ترک‌نشین و یونانی‌نشین قبرس را لحظه‌ای حیاتی برای تاریخ قبرس خواند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شوند که نیکوس آناستاسیادس، رهبر بخش یونانی‌نشین قبرس و مصطفی آکینجی، رهبر بخش ترک‌نشین این کشور مشغول مذاکرات صلحی با میانجی‌گری سازمان ملل هستند و این مذاکرات با عنوان بهترین فرصت اتحاد قبرس در سال‌های اخیر تلقی شده است.

کشور قبرس از سال 1974 تاکنون به این دو بخش تقسیم شده است. در تاریخ 15 مه دور جدید مذاکرات صلح با میانجی‌گری سازمان ملل میان این دو بخش برقرار شد.

یونکر خاطرنشان کرد: من معتقدم آنها می‌توانند مساله قبرس را حل و فصل کنند. آنها تنها کسانی هستند که اکنون می‌توانند کاری را که در گذشته که باید انجام می‌شد، تکمیل کنند. نباید باور داشته باشید که کسانی که بعد از نسل ما می‌آیند، خواهند توانست آن را تکمیل کنند.

یونکر همچنین تاکید کرد: قبرس نباید اجازه دهد گذشته دردناکش بر تصمیم‌گیری بر آینده آن تاثیر بگذارد.

انتهای پیام

کد N891975