دادستان پاریس: نوجوان فرانسوی از سوی داعش به خدمت گرفته شده بود

دادستان فرانسوی اعلام کرد، نوجوان 17 ساله مظنون به انجام حمله‌ای ناموفق در یک پایگاه نظامی در فرانسه، از جانب داعش در سوریه برای ضربه زدن به کشور به خدمت گرفته شده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این نوجوان به همراه دو جوان 19 و 23 ساله روز جمعه رسما متهم و بازداشت شدند.

فرانسوا مولین، دادستان پاریس در این باره گفت، این نوجوان 17 ساله به نام "اسماعیل کی." زمانیکه نتوانست فرانسه را به مقصد سوریه ترک کند تا در کنار تروریست‌ها بجنگد، از جانب داعش برای انجام این حمله و توطئه چینی در فرانسه به خدمت گرفته شد.

چهار مرد جوان از جمله یک بیسیم چی سابق نیروی دریایی فرانسه روز دوشنبه هفته گذشته به ظن برنامه ریزی برای انجام حمله‌ای تروریستی در یک پایگاه نظامی در جنوب فرانسه که برای اواخر سال جاری میلادی یا اوایل 2016 در نظر گرفته شده بود، دستگیر شدند.

این افراد از طریق رسانه‌های اجتماعی با یکدیگر در ارتباط بودند و برنامه ریزی کرده بودند تا به سوریه رفته و در کنار تروریست‌های داعش بجنگند.

مادر این نوجوان 17 ساله درباره افراطی شدن پسرش مطلع شده و آن را به مقام‌های فرانسه گزارش داده بود. این نوجوان مورد بازجویی مقام‌های ضد تروریستی فرانسه قرار گرفته و در حال حاضر تحت کنترل است.

دادستان پاریس در این باره گفت: اسماعیل 17 ساله تحت تاثیر فردی که خود در سوریه در کنار داعش می‌جنگد، قرار گرفته و او از این نوجوان خواست تا فرانسه را ترک کرده و به سوریه برود اما زمانیکه این نوجوان اعلام کرد نمی‌تواند کشورش را ترک کند، به وی گفت تا برنامه‌ای را برای انجام حمله‌ای تروریستی در فرانسه ترتیب دهد و به یک پایگاه نظامی در فرانسه حمله کرده و سربازان را بکشد، سر فرد مسئول پایگاه را قطع کند و از تمام این صحنه‌ها و عملیات فیلم تهیه کرده و سپس فرار کند.

در جریان تجسس، هیچ سلاحی از منزل این مظنونان یافت نشد اگرچه آنها قصد داشتند خودشان را با کلت کمری مسلح کنند. البته پلیس فرانسه وسایل چتربازی از منزل این افراد کشف کرد.

از ژانویه سال جاری میلادی و پس از کشته شدن 17 تن در جریان تیراندازی‌ها در مجله شارلی ابدو و یک مغازه یهودیان در پاریس، فرانسه در حالت هشدار بالا به سر می‌برد.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه در این باره روز پنجشنبه گفت: ما با تهدید تروریستی که سابق بر این با آن مواجه نبودیم، روبرو شده‌ایم- یک تهدید خارجی و یک تهدید داخلی که امنیت ما را هدف قرار داده است.

مقام‌های دولت پاریس می‌گویند، 1850 شهروند فرانسوی این کشور را ترک گفته تا به شبکه‌های تروریستی بپیوندند و حدود 500 تن هم در سوریه یا عراق به سر می‌برند.

انتهای پیام

کد N891949