داعش در سوریه ازسلاح شیمیایی و گازهای سمی استفاده کرده است

سیاسی

گزارش ها حاکی است گروهک تروریستی داعش در حملات خود به مناطق مختلف سوریه از سلاح شیمیایی و گازهای سمی استفاده کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسکای نیوز، دیدبان حقوق بشر سوریه در ماه ژوئن گذشته استفاده از گازهای سمی توسط داعش در سوریه را ثبت کرده است.

سخنگوی یگان های مدافع خلق کُرد در سوریه نیز گفت: گروهک داعش اواخر ژوئن در حملات خود در سوریه از سلاح های شیمایی استفاده کرده است. ولی او دقیقا نوع مواد شیمیایی که این گروهک استفاده کرده را مشخص نکرد. وی با این حال گفت شواهد موجود نشان می دهد که از «گاز شیمیایی» استفاده شده است.

وی افزود: داعش در ۲۸ و ۲۹ ژوئن گذشته در مناطق تحت کنترل یگان های مدافع کُرد در استان الحسکه واقع در شمال شرق سوریه نیز از گازهای سمی استفاده کرده است. بر این اساس هیچیک از نیروهای کرد به خاطر شلیک گازهای سمی کشته نشده زیرا مجروحان بلافاصله پس از این حملات به بیمارستان منتقل شده اند.

گفتنی است گروهک داعش در ماه مارس نیز در حملات خود در عراق از گازهای سمی استفاده کرد. گزارش ها نشان می دهد که عناصر این گروهک از گاز سمی کلر در حمله به نیروهای پیشمرگه در نزدیکی موصل استفاده کرده اند.

همچنین بازرسان سازمان ملل تأکید کرده اند گروهک داعش در سپتامبر گذشته علیه نیروهای عراقی در استان الانبار از گاز کلر استفاده کرده است.