ادعای تکراری کامرون:

هدف از توافق هسته ای دور کردن ایران از سلاح هسته ای است

سیاسی

نخست وزیر انگلیس گفت توافق هسته ای که هفته جاری جمع بندی در خصوص آن میان ایران و ۱+۵ انجام شد به منزله این نیست که انگلیس در کنار ایران ایستاده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دیوید کامرون در گفتگو با شبکه العربیه اعلام کرد لندن با این توافقنامه در کنار ایران نمی ایستد. وی افزود: ما با امضای این توافق در کنار متحدان خود ( آمریکا، آلمان، فرانسه، چین و روسیه) به دنبال دور کردن ایران از سلاح هسته ای هستیم.

نخست وزیر انگلیس با اشاره به تحولات سوریه مدعی شد: ما همیشه در مورد رابطه ایران با رژیم سوریه و «حمایت از تروریسم» با تهران قاطعانه برخورد کرده ایم. کامرون در عین حال تاکید کرد که این توافق برای ثبات منطقه مفید است ولی حصول توافق به منزله این نیست که لندن در کنار تهران قرار گرفته است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که نخست‌وزیر انگلیس شب گذشته در گفتگوی تلفنی با حجت الاسلام حسن روحانی ضمن استقبال از توافق هسته ای، گفت به بازگشایی سفارت کشورش در تهران متعهد است. دیوید کامرون در این گفتگوی تلفنی همچنین درباره همکاری احتمالی با تهران برای مبارزه با تروریسم سخن گفت.

گفتنی است از زمان امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در وین، واشنگتن و لندن تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا به متحدان خود در منطقه در رأس آنها عربستان و اسرائیل در این مورد اطمینان خاطر دهند. در همین راستا جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ماه آینده به کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر خواهد کرد.