پشتیبانی آیپک از تبلیغات رسانه ای ضد توافق هسته ای

سیاسی

کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) در حال حمایت از یک کمیته اقدام است که می خواهد با تبلیغات رسانه ای، نمایندگان دموکرات کنگره را برای مخالفت با توافق هسته ای تحت فشار بگذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، این کمیته اقدام که «شهروندان برای یک ایران غیرهسته ای» نام دارد، شامل گروه هایی می شود که آرمان های سیاسی داشته و از روز جمعه پایگاه اینترنتی خود را راه اندازی کرده اند. پاتریک دورتون یکی از سخنگویان آیپک در واشنگتن می گوید که هدف این کمیته اقدام جلوگیری از دستیابی ایران به قابلیت تولید تسلیحات هسته ای است.

دورتون گفته است که تلاش این کمیته اقدام برای پخش تبلیغات تلویزیونی علیه توافق هسته ای از سوی آیپک، دیگر افراد و سازمان ها که نامی از آنها نبرده حمایت می شود.

وی مدعی شد که دموکرات ها باید بسیار نگران توافق جامع هسته ای با ایران باشند زیرا جایزه ای به ایران به عنوان یک ناقض حقوق بشر می دهد و از سوی دیگر احتمال جنگ را افزایش داده و به رقابت تسلیحاتی در منطقه دامن می زند.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز سه شنبه ۲۳ تیرماه در وین اتریش به توافقی جامع برای پایان دادن به بحران غیرضروری هسته ای ایران دست یافتند. با این حال و براساس طرح کنگره آمریکا، نمایندگان مجالس سنا و نمایندگان آمریکا ۶۰ روز فرصت دارند تا این توافق را تصویب کنند. جمهوریخواهان کنگره مخالف این توافق هستند اما بدون حمایت دموکرات ها نمی توانند در صورت وتوی باراک اوباما، این طرح را بار دیگر رد کنند.

آیپک اصلی ترین لابی رژیم صهیونیستی در آمریکا محسوب می شود و به طور معمول در اجلاس های سالیانه آن مهم ترین مقامات آمریکایی در دفاع از روابط دو جانبه و همچنین رژیم صهیونیستی سخنرانی می کنند.