توافق هسته‌ای ایران در نشست شورای امنیت روسیه بررسی شد

ایرنا نوشت:

شورای امنیت روسیه امروز (جمعه) به ریاست ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه برگزار و در جریان آن مساله هسته ای ایران بررسی شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی 'ان.تی.وی' روسیه، 'دمیتری پسکوف' سخنگوی رییس جمهوری روسیه به خبرنگاران گفت: در نشست شورای امنیت روسیه، پرونده هسته ای ایران مطرح و بررسی شد.

وی افزود: در این نشست خاطرنشان شد که توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران بطور عمده در نتیجه نقش سازنده آمریکا در مذاکرات هسته ای به دست آمد.

به گفته سخنگوی پوتین، رییس جمهوری روسیه ،اعضای شورای امنیت را از جزییات گفت و گوهای تلفنی یک هفته اخیر خود با روسای جمهوری آمریکا، فنلاند و نخست وزیر هلند مطلع کرد.

پسکوف همچنین گفت که در نشست شورای امنیت روسیه ،روند اجرای مفاد توافقنامه مینسک برای حل بحران اوکراین ازجمله با توجه به قانون تصویب شده در مجلس اوکراین در مورد مفاد این توافقنامه مورد بررسی قرار گرفت.

ایران و گروه 1+5 روز سه شنبه پس از 12 سال در وین به توافق رسیده و برنامه جامع اقدامات مشترک را تائید کردند.

ولادیمیر پوتین و باراک اوباما روسای جمهوری روسیه و آمریکا روز چهارشنبه در گفت وگویی تلفنی در مورد توافق وین گفت و گو کردند.

به گزارش دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه،پوتین و اوباما نتیجه مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 در وین را عالی ارزیابی و خاطرنشان کردند که موفقیت تلاش های چند ساله برای یافتن راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل مساله هسته ای ایران با همکاری سازنده تهران، دولت های عضو گروه 1+5 و اتحادیه اروپا امکانپذیر شد.

دو طرف اعلام کردند که توافق جامع در مورد برنامه هسته ای ایران در راستای منافع جامعه جهانی است و به تحکیم نظام منع انتشار سلاح های هسته ای و کاهش تنش ها در منطقه خاورمیانه کمک می کند.

به گزارش رسانه ها، شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه هفته آینده قطعنامه ای را به رای می گذارد که توافق هسته ای وین بین ایران و گروه 1+5 را مورد تائید قرار خواهد داد.

5252

کد N891831