واکنش اردوغان به توافق هسته‌ای

واحد مرکزی خبر نوشت:

رئیس جمهور ترکیه توافق هسته ای ایران را گامی مثبت در جهت صلح در منطقه خواند.

 رجب طیب اردوغان به مناسبت عید فطر گفت من عید فطر را به ویژه به ملت کشورم تبریک می گویم. من این عید را به همه مسلمانان و همه انسانها تبریک می گویم و صلح و آرامش را برای همه انسانها و مسلمانان در این روز آرزو دارم. رمضان امسال ، رمضانی بسیار متفاوت و دشوار بود. تحولات منطقه در عراق و سوریه و به ویژه در فلسطین، مصر و لیبی و همچنین در تحولات منطقه دریای سیاه باعث ناامنی و بی ثباتی در منطقه شد و همین نگرانیهای زیادی را برای ما به وجود آورد و ما ماه رمضان را با این نگرانیها و دشواریها طی کردیم.

اردوغان افزود عده ای هستند که چشم دیدن وحدت و یکپارچگی کشورمان را ندارند به همین علت ما باید وحدتمان را حفظ کنیم. من پس از انتخاب شدن به رهبری حزب عدالت و توسعه که چهل و یک درصد آرای ماخوذه را به دست آورد، ماموریت تشکیل دولت جدید را دادم. نخست وزیر تا اینجا با رهبران سه حزب دیگر حاضر در پارلمان در خصوص تشکیل ائتلاف دیدار و گفتگو کرده است.

اردوغان درباره توافق هسته ای ایران گفت من حصول این توافق را تحولی مثبت و مهم ارزیابی می کنم. دیشب با جناب روحانی رئیس جمهور ایران تلفنی صحبت کردم. ما علاوه بر تبریک عید فطر به یکدیگر، درباره مسئله هسته ای نیز با یکدیگر گفتگو کردیم. ایشان تاکید کردند حصول این توافق تحولی مهم برای کل بشریت است. بر اساس این توافقنامه تحریمها علیه ایران گام به گام برداشته خواهد شد. شما می دانید که مبالغ هنگفتی از پولهای ایران در آمریکا بلوکه شده است. قرار است این پولها به ایران بازگردانده شود. این پولها می تواند منبع مالی بسیار مهمی برای ایران باشد و می تواند به رشد اقتصادی این کشور کمک کند.

جناب روحانی به من گفت از این بابت بسیار خشنودند. ما بر این باوریم این توافقنامه برای صلح و ثبات منطقه بسیار مهم است. این توافقنامه می تواند به پیشرفت هر چه بیشتر روابط دو جانبه میان ایران و ترکیه کمک کند. از این بابت من به ایران تبریک می گویم.

5252

کد N891590