رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی از نقش روسیه در توافق هسته‌ای تشکر کرد

توافق جامع هسته‌اي

رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود از نقش این کشور در موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تشکر کرد.

رئیس جمهور آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس خود از نقش این کشور در موفقیت مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری دویچه وله کاخ سفید اعلام کرد: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روس وی روز چهارشنبه به صورت تلفنی با یکدیگر درباره توافق هسته‌ای و حل بحران سوریه رایزنی کرده‌اند.

دو طرف در این گفت‌وگو تأکید کردند که تلاش چند سال اخیر دولت‌های عضو گروه 1+5 برای یافتن راه‌حلی سیاسی در خصوص مسأله هسته‌ای ایران منجر به موفقیت این مذاکرات شده است. این دومین گفت‌وگوی این دو رئیس جمهور در یک ماه گذشته است.

پوتین و اوباما علاوه بر این خاطرنشان کردند که توافق هسته‌ای صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین خواهد کرد.

آنها همچنین بر عزم متقابل دو طرف برای ادامه تلاش‌های مشترک به منظور اجرای کامل مفاد توافق هسته‌ای بعلاوه اهمیت همکاری میان مسکو و واشنگتن برای حل مشکلات و بحران‌های بین‌المللی شامل خطر تروریسم تأکید کردند.

بر اساس این گزارش، ایران و گروه 1+5 در 14 ژوئیه به یک توافق جامع و نهایی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و زمانبندی لغو تحریم‌های این کشور دست یافتند.

گفته می‌شود شورای امنیت سازمان ملل طی روزهای آینده برای تصویب قطعنامه‌ای در تأیید این توافق، آن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

انتهای پیام

کد N891050