سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان درگفتگو با مهر:

توافق هسته‌ای راههای تازه‌ای را در حل بحران سوریه ایجادمی‌کند

سیاسی

سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان با بیان اینکه توافق هسته ای ایران به نغع تهران و دیگر کشورهای مذاکره کننده خواهد بود اعلام کرد که این توافق منجر به ایجاد راهکاری جدی اما زمانبر درخصوص بحران سوریه می شود.

«امین حطیط» سرتیپ بازنشسته ارتش لبنان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: برای بررسی آنچه که هم اکنون در سوریه در جریان است بهتر است که نگاهی به ذات آمریکا و شیوه رفتار این کشور در اداره امور بیندازیم که پیوسته در پیشبرد همه امور دچار دوگانگی و تضاد در رفتار است.

وی افزود: هرکس می پندارد آمریکا در امر مقابله با تروریسم جدی است دچار خطا شده است. طرح آمریکا در خاورمیانه بر دو پایه استوار است؛ اول هدف قرار دادن مقاومت برای سیطره بر خاورمیانه و دوم اشاعه هرج و مرج و ناامنی در خاورمیانه و از بین بردن همه مرزها برای سوء استفاده از شرایط.

امین حطیط در ادامه گفت: آمریکا برای تحقق اهداف خود در خاورمیانه به تروریسم پناه برده و داعش را ایجاد کرده است که به عنوان شاخه و همنوع القاعده و بمثابه ارتش سری آمریکا است.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص توافق هسته ای  میان ایران و ۱+۵ و تأثیر احتمالی آن بر وضعیت سوریه گفت: این توافق به نفع هر دوطرف است و منجر به رفع محدودیتهای اعمال شده در قبال ایران شده و اقتصاد را شکوفا می کند.

وی افزود: منفعت کشورهای مذاکره کننده هم در این است که از پیشرفتهای هسته ای ایران در سقف معینی که خطرساز نباشد(به زعم آنها)، جلوگیری می کنند و حصول این اطمینان تنها از طریق مذاکره صورت می گیرد چرا که مسئله سوریه اثبات کرد که اقدام نظامی علیه ایران یک امر محال است.

حطیط تصریح کرد: ایران از ساعات اولیه مذاکرات آماده امضای توافقنامه بوده است و این طرف دیگر است که دائما سیاست دروغ و تقلب را در پیش گرفته است.

وی تاکید کرد که پس از توافق هسته ای شاهد بحثی جدی درخصوص بحران سوریه خواهیم بود اما این امر کمی زمان بر خواهد بود.