مبلغی:

مشقات روزه در برابر پاداش خدا به بندگان ناچیز است

ماه رمضان,روزه

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: عبادت‌ها در اسلام جلوگاه رحمت الهی هستند و به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که انسان به مشقت نیافتد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی گفت: عبادت‌ها در اسلام جلوگاه رحمت الهی هستند و به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که انسان به مشقت نیافتد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی با اشاره به این که رحمت الهی همانگونه که در نظام تکوین انعکاس یافته، در نظام تشریع نیز تجلی یافته است، گفت: این که بعضی‌ها از عبادت احساس مشقت می‌کنند به دلیل مشقت‌بار بودن عبادت نیست، بلکه به دلیل فقدان روح عبادت در عبادت‌های آن‌هاست.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با تقسیم عبادات به دو بخش درونی و بیرونی گفت: عبادت درونی خشوع است، و ما چون روح عبادت را که خضوع و خشوع در برابر خداوند است درک نکرده و دنبال پوسته‌ای ظاهری از عبادت هستیم، عبادت‌ها گاه بر ایمان سخت و تحمیلی می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که «خشوع از توجه انسان به عظمت خداوند و لطف بی حد و حصر او به بندگان عارض می‌شود» گفت: ایجاد خشوع امری در دسترس است؛ مشکل این است که ما نمی‌خواهیم عبادت درونی داشته باشیم و تنها به عبادت بیرونی و مناسکی بسنده می‌کنیم.

مبلغی گفت: بدون خشوع نه روح عبادت حاصل می‌شود و نه شیرینی آن احساس می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: تنها روزه در ماه مبارک رمضان، بویی - هر چند کم - از مشقت و سختی دارد که خداوند رحیم به خاطر این مشقت، چنان نعمات و نتایجی به بندگان خود ارزانی داشته است که این مشقت ناچیز می شود؛ تسبیح شدن نفس‌ها، عبادت شدن خواب انسان، حصول مغفرت الهی، سپر شدن روزه در مقابل آتش جهنم و کسب رضایت الهی نتایج مترتب بر روزه هستند.

انتهای پیام

کد N890834