آیت‌الله مکارم: در قنوتم برای مذاکره کنندگان دعامی​‌کردم/آیت‌الله شبیری:برای توفیق دولت دعامی‌کنم

مذاکرات هسته ای ایران با 5 بعلاوه 1,آیت الله ناصر مکارم شیرازی,محمد نهاوندیان

رییس دفتر رییس جمهور روز چهارشنبه عازم قم شده بود تا در دیداری با مراجع عظام تقلید، آنان را در جریان نتایج مذاکرات هسته​ای در وین قرار دهد.

به گزارش خبرآنلاين، او در اين ديدارها به رسمیت شناخته شدن غنی سازی در ایران و حفظ صنعت هسته ای کشورمان از دستاوردهای مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 دانست و گفت: مطمئنا در این توافق کل صنعت هسته ای ما و غنی سازی حفظ و به رسمیت شناخته می شود.

محمد نهاوندیان عصر چهارشنبه در دیدار با آیت الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید در قم افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم حل پرونده هسته ای در اولویت کار دولتمردان قرار گرفته به دلیل اینکه بهانه ای برای فشار و تصویر غلط از ایران در جهان شده بود. تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان زحمات فراوانی کشیدند و درحال حاضر در مرحله ای قرار گرفتیم که بیانیه توافق صادر شده و این توافق ظرف سه یا چهار ماه اجرایی می شود.

وی افزود: در این توافق ضمن اینکه موضوع همکاری بین المللی در تاسیسات فردو و آب سنگین اراک مطرح شده ، قدرتهای جهانی قبول کردند با جمهوری اسلامی همکاری داشته باشند ، از این رو ایران وارد بازار جهانی می شود و ما می توانیم اورانیوم غنی شده را به جهان بفروشیم. در شرایط کنونی ایران از مورد سووال بودن و سوء ظن درآمده و شرایط آن عادی می شود.

آیت‌الله شبیری زنجانی نيز در اين ديدار با بیان اینکه زحمات دولت و تیم مذاکره هسته‌ای نزد خداوند دارای اجر است، گفت: وظیفه ما دعا کردن برای همه کسانی است که در راه خیر برای این کشور و مردم قدم برداشته و به آن خدمت می‌کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، این مرجع عالیقدر تشیع، جمهوری اسلامی ایران را کشور اهل بیت(ع) خواند و افزودند: وظیفه ما دعا کردن برای همه کسانی است که در راه خیر برای این کشور و مردم قدم برداشته و به آن خدمت می‌کنند و در این بین، دکتر روحانی جایگاه خاصی دارند و ما همواره برای ایشان و موفقیت دولت در خدمت بیشتر به مردم دعا می‌کنیم.

نهاوندیان نیز گفت: دولت بهره‌گیری از دعای خیر و ارشاد مراجع عظام تقلید را از ارکان موفقیت خود می‌داند.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری سپس به ديدار آیت الله مکارم شیرازی رفت. اين مرجع تقليد نيز ضمن ابراز خشنودی از حصول توافق اخیر در موضوع هسته‌ای کشورمان گفتند: این موضوع بسیار پیچیده و سخت بود و پیوسته در قنوت نماز برای توفیق مذاکره کنندگان و به نتیجه مناسب رسیدن مذاکرات، دعا می‌کردم. این مرجع عالیقدر تشیع با تشکر از زحمات مذاکره کنندگان هسته‌ای و نیز تبریک این پیروزی افزود: این یک پیروزی بزرگ بود که در جریان آن شاهد بی‌اثر بودن مخالفت‌های رژیم صهیونیستی و نا امیدی و سرخوردگی آنها بودیم. دنیا از این توافق استقبال کرده و این مساله ضمن اینکه بهای مخالفت با آن یا عهد شکنی را برای بدخواهان ملت سنگین کرده، به اجرای موفق این توافق نیز کمک می‌کند.

وی همچنین به دولت سفارش کرد تا همانطور که با تدبیر موضوع هسته‌ای را به سرانجام فعلی رسانده است، درباره جزییات دستاوردها و موارد توافق به مردم اطلاع‌رسانی شفاف کند تا احیانا عده‌ای با انگیزه‌های متفاوت، به امید و شادی مردم و اعتمادشان به توانایی مسوولان لطمه نزنند.

این مرجع عظام تقلید از سوی دیگر مدیریت توقعات مضاعفی که احیانا در نتیجه این توافق برای حل و فصل سریع مشکلات بر جای مانده ایجاد می شود را نیز مورد تاکید قرار دادند.

آیت الله العظمی مکارم شیرازی حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از دولت و تیم مذاکره کننده را بسیار مهم توصیف کرده و اظهار داشتند: عده‌ای معدود خود را آماده مخالفت با این توافق کرده بودند که تدبیر هوشمندانه مقام معظم رهبری و حمایت سریع و بهنگام ایشان مسیر را برای سربلندی نظام و مردم هموار کرد.

نهاوندیان نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام رییس جمهوری خدمت ایشان گفت: دولت بهره‌گیری از دعای خیر و ارشاد مراجع عظام تقلید را از ارکان موفقیت خود می‌داند.

شرح ديدار رئيس دفتر رئيس جمهور با آيات وحيد خراساني، موسوي اردبيلي و صافي گلپايگاني را در اينجا بخوانيد.
2727

 

کد N890780