/در حال به‌روز رسانی/

اوباما: توافق با ایران فرصت تاریخی است

رییس‌جمهوری آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی درباره توافق هسته‌ای ایران و کشورهای 1+5 گفت که این توافق فرصتی تاریخی به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی که هم‌اکنون در حال برگزاری است، به پرسش‌های خبرنگاران درباره توافق هسته‌ای اخیر میان ایران و کشورهای 1+5 پاسخ می دهد.

اوباما درباره این توافق گفت: ما یک فرصت تاریخی داریم که امنیت را برای همه فراهم کنیم؛ فرصتی که باید آن را جدی گرفت. رییس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر گفته بود: من هر اقدام کنگره را که بخواهد جلوی اجرای موفقیت‌آمیز این توافق را بگیرد وتو خواهم کرد.

وی درباره مخالفت احتمالی کنگره با توافق به عمل آمده در وین گفت: اعضای کنگره می‌توانند با توجه به منافع ملی آمریکا این توافق را مورد ارزیابی قرار دهند و من انتظار دارم این ارزیابی واقع‌بینانه باشد.

اوباما با بیان این که کسانی که در کنگره مخالف این توافق هستند، باید به طور دقیق علت و راهکار جایگزین خود را ارائه دهند، گفت که انتقادات زیادی از توافق شنیده اما هیچ یک از منتقدان گزینه بهتری را پیشنهاد نمی‌دهند.

اوباما:
جامعه بین‌المللی معتقد است که ایران حق دارد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ی داشته باشد

رییس‌جمهوری آمریکا تصریح کرد:عده‌ای ممکن است معتقد باشند که می‌شد توافق بهتری به دست آورد که در آن ایران هیچ فعالیت هسته‌ای نداشته باشد. اما مشکل این نظر اینجاست که این نظر جامعه بین‌المللی نیست. جامعه بین المللی معتقد است که ایران حق دارد برنامه صلح‌آمیز هسته‌ی داشته باشد. آنچه ایران نباید داشته باشد، سلاح هسته ای است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که این توافق می‌تواند به روند مقابله با داعش نیز کمک کند.

این خبر در حال تکمیل است.

کد N890623