داوود اوغلو: حزب "جنبش ناسیونالیست" تمایلی به پیوستن به دولت ائتلافی ندارد

ترکیه

نخست وزیر ترکیه پس از دیدار با مقامات حزب "جنبش ناسیونالیست" این کشور که به عنوان محتمل‌ترین شریکش تلقی می‌شدند، اذعان کرد: حزب ناسیونالیست تمایلی به پیوستن به حزب حاکم در یک ائتلاف ندارد.

نخست وزیر ترکیه پس از دیدار با مقامات حزب "جنبش ناسیونالیست" این کشور که به عنوان محتمل‌ترین شریکش تلقی می‌شدند، اذعان کرد: حزب ناسیونالیست تمایلی به پیوستن به حزب حاکم در یک ائتلاف ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه پس از مذاکره با دولت باغچلی، رهبر حزب "جنبش ناسیونالیست" ترکیه به خبرنگاران گفت: این حزب راست افراطی ترجیح می‌دهد تا یک حزب اپوزیسیون باقی بماند.

این در حالی است که داوود اوغلو برگزاری مذاکرات بیشتر با این حزب را در آینده در خصوص تشکیل یک ائتلاف رد نکرد.

وی گفت: دولت باغچلی بار دیگر تاکید کرد که رویکردش پیوستن در یک دولت ائتلافی نیست البته ما این فرصت را داریم که اگر لازم بود پس از عید فطر دومین نشست را با دولت باغچلی برگزار کنیم.

داوود اوغلو افزود: ما به عنوان حزب عدالت و توسعه به برگزاری نشست‌ها با تمامی احزاب ادامه خواهیم داد. تا زمانی که دولت تشکیل شود نوع برخوردمان با تمامی احزاب یکسان خواهد بود. ما و حزب "جنبش ناسیونالیست" با لزوم رایزنی‌های بیشتر موافقیم. ترکیه نمی‌تواند بدون دولت باقی بماند و یک دولت قوی لازم است.

وی ادامه داد: اکنون زمان بسیار حساسی است. تمامی رهبرها باید مواضع قبلی خود را بررسی کرده و همه باید برای هر نوع گزینه‌ای آماده باشند.

حزب "جنبش ناسیونالیست" به عنوان مستعدترین متحد حزب حاکم تلقی می‌شد چرا که این دو حزب عقاید مذهبی مشترک و پایگاه رای دهنده محافظه کاری دارند.

پس از آنکه حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات هفت ژوئن سال جاری میلادی ترکیه اکثریت پارلمان خود را از دست داد، داوود اوغلو در حال نشست با رهبران حزبی به عنوان بخشی از تلاش‌هایش برای پیدا کردن یک شریک ائتلاف است.

9 ژوئیه (18 تیر) سال جاری میلادی به داوود اوغلو دستور تشکیل دولت داده شد. وی از آن زمان به مدت 45 روز فرصت دارد تا ائتلافی تشکیل دهد و اگر نتواند انتخابات جدیدی برگزار خواهد شد.

با کمال تعجب داوود اوغلو روز دوشنبه پس از دیدار با کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب "مردم جمهوری خواه" گفت، مذاکرات دوستانه و صادقانه‌ای را در خصوص تشکیل دولت ائتلافی برگزار کرده است.

این دو حزب در خصوص برگزاری رایزنی‌های بیشتر موافقت کردند.

با وجود آنکه نخست وزیر ترکیه تشکیل ائتلاف با حزب "دموکراتیک مردم" را رد کرده اما قرار است امروز (چهارشنبه) با مقامات این حزب دیدار کند.

پیشتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ضمن هشدار به احزاب کشورش در خصوص اینکه موضع خودشان را در تلاش‌های ایجاد ائتلاف دخیل نکنند، گفت، در مقابل هر توافقی که پروژه‌هایش را رد کند، می‌ایستد.

احزاب اپوزیسیون اردوغان را به پافراتر گذاشتن از قدرت‌های ریاست جمهوری‌اش متهم کرده و از وی خواستند دست از این اقداماتش بردارد.

انتهای پیام

کد N890581