پایان تحقیقات درباره حادثه تروریستی کویت و بازداشت 30 متهم/تدابیر امنیتی برای عید فطر

سیاسی

با پایان تحقیقات در زمینه پرونده حمله تروریستی به مسجد امام صادق (ع) در کویت 30 تن در ارتباط با این حادثه شناسایی شده و تایید اتهامات این اشخاص برای صدور حکم به دادگاه کیفری این کشور ارجاع داده شد. این در حالی است که همزمان با نزدیک شدن عید فطر، تدابیر امنیتی در اماکن برگزاری نماز عید در کویت افزایش می‌یابد.

با پایان تحقیقات در زمینه پرونده حمله تروریستی به مسجد امام صادق (ع) در کویت 30 تن در ارتباط با این حادثه شناسایی شده و تایید اتهامات این اشخاص برای صدور حکم به دادگاه کیفری این کشور ارجاع داده شد. این در حالی است که همزمان با نزدیک شدن عید فطر، تدابیر امنیتی در اماکن برگزاری نماز عید در کویت افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ارم نیوز، دولت کویت از پایان تحقیقات در زمینه حمله تروریستی مسجد امام صادق این کشور و شناسایی یک گروهک تروریستی در این حادثه خبر داد. طبق تحقیقات مشخص شد 30 شخص در این حمله تروریستی دست داشته‌اند.

با اتمام تحقیقات در این زمینه، دادستانی کل پرونده 29 متهم این انفجار را برای تعیین جلسه رسیدگی به پرونده‌ها به دادگاه کیفری ارجاع داد. این در حالی که اتهامات متهم شماره 30 این پرونده که در انفجار کشته شد، نیز اعلام شد.

دادستانی کل کویت در بیانیه‌ای اعلام کرد: در میان متهمان این پرونده هفت کویتی، پنج عربستانی، سه پاکستانی و 13 کویتی بدون تابعیت و یک متهم فراری که هویتش مشخص نیست، حضور دارند.

طبق این بیانیه، دادستانی کل کویت دستور بازداشت موقت 24 متهم این پرونده را صادر کرد.

همچنین این دادستانی دستور حبس پنج متهم دیگر این پرونده که فراری هستند را به صورت غیابی صادر کرد که در نهایت دو تن از آنان در عربستان بازداشت شدند.

دادستانی کل دو تن از متهمان این پرونده را به دلیل کشتار 26 تن از قربانیان حادثه و تلاش برای کشتن مجروحان حادثه و نیز حمل مواد منفجره و استفاده از آن‌ها در داخل مسجد با هدف کشتن نمازگزاران و تخریب مسجد مجرم دانست.

همچنین دادستانی کل دو تن دیگر از متهمان این پرونده را به یادگیری و آموزش نحوه استفاده از ترقه با هدف استفاده غیرقانونی از آنها متهم کرد.

همچنین 9 تن دیگر از متهمان این پرونده به مشارکت در این حمله و کمک به قتل و اقدام به قتل در این پرونده متهم شده‌اند.

دیگر اعضای این پرونده نیز به دلیل خدشه وارد کردن به وحدت کشور و پیوستن به گروه‌های تکفیری که با دولت مخالف هستند متهم هستند.

باقی متهمان نیز به دلیل اطلاع از این جنایت و همکاری با دیگر متهمان، کمک به مخفی شدن یکی از متهمان و پنهان سازی وسایل و ابزاری که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته بودند، متهم شدند.

انتظار می‌رود محاکمه تمامی متهمان این پرونده در تمامی سطوح به سرعت در کویت پایان یابد و این کشور بتواند از این حادثه عبور و مجازات تمامی متهمان را که بیشترشان محکوم به اعدام خواهند شد، اجرا کند.

در همین راستا عبدالفتاح العلی، معاون وزیر کشور کویت در امور امنیتی از تدابیر امنیتی برای استقبال از عید فطر خبر داد که مهمترین آنها توافقی با شهرداری کویت برای نرده کشی، پنجره‌بندی و ایجاد درب‌های ورود و خروج برای تامین امنیت نمازگزاران در طول اقامه نماز خواهد بود.

العلی در گفت‌وگو با روزنامه الرای العام کویت گفت: تامین امنیت محل برگزاری نماز عید فطر هدف اول ماست و پس از آن اقدامات امنیتی دیگری برای تامین امنیت کشور در اعیاد صورت خواهد گرفت که از جمله آن استقرار گسترده نیروهای امنیتی در تجمعات، بازارها، اماکن تفریحی و ... است.

وی افزود: پاسگاه‌ها با دو افسر دفتری و میدانی کار خود را در این اماکن انجام خواهند داد و وظایف و عملکرد فرماندهان امنیتی مناطق مختلف براساس یک طرح تعیین شده است.

معاون وزیر کشور کویت تاکید کرد: به زودی شاهد استقرار گسترده نیروهای امنیتی در تمام نقاط کویت خواهید بود و نزدیک به 250 نیرو در هر استان مستقر خواهند شد و ما هرگز تحت تاثیر شرایط قرار نخواهیم گرفت زیرا برای هر اتفاقی آماده هستیم.

وی درباره حضور و مشارکت نیروهای لباس شخصی در بازرسی مساجد گفت: برخی از ین نیروها از مرکز تحقیقات کیفری هستند که با استفاده از فاکتور غافلگیری، مظنونان را شناسایی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N890575