تحولات یمن؛

هلاکت ۱۷۵ تروریست / بازپس گیری فرودگاه عدن توسط کمیته های مردمی

سیاسی

نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن پیروزهای بی نظیری را علیه تروریست های القاعده و شبه نظامیان طرفدار منصور هادی، در استان عدن به دست آوردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع عربی، یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد: جنگنده های عربستان برغم حملات مکرر که تعداد آن به ۱۵۰ مورد می رسد، نتوانستند مانع از پیشروی های نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن و پیروزی های آنها بر گروه های تکفیری و تروریستی القاعده و شبه نظامیان طرفدار منصور هادی شوند.

منبع مذکور افزود: شمار تلفات عملیات منطقه «خور مکسر» به ۱۷۵ نفر رسید که دو نفر از آنها اماراتی هستند، همچنین تعدادی از خودروی های نظامی تروریست ها منهدم شد.

این منبع نظامی تاکید کرد: پیروزی ها و پیشروی های نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن هر روز ادامه دارد و خیابان ها مملو از اجساد کشته شدگان عناصر القاعده است ولی اعتقاد و ارزش های انسانی مانع از انتشار تصاویر کشته شدگان می شود.

خبر دیگر اینکه نیروهای جنبش انصارالله توانستند منطقه «البساتین» و «جزیره العمال» و بخش زیادی از منطقه خور مکسر و فرودگاه عدن را بازپس گیرند. منابع محلی شایعات مربوط به پیش روی تروریست های مسلح القاعده و شبه نظامیان طرفدار منصور هادی در عدن را تکذیب و تاکید کردند که این شایعات کذب محض است.

همچنین نیروهای ارتش و کمیته های مردمی ۶ فروند موشک گراد به مرکز ارتباطات «ظهران عسیر» و ۵ فروند موشک دیگر به پایگاه نظامی عربستان در منطقه «جیزان» شلیک کردند. در همین حال نیروهای یمن مرکز پلیس «الفیصلی» در نجران را هدف حملات موشکی خود قرار دادند.

از سوی دیگر جنگنده های عربستان حملات خود به منطقه «آل طنین» استان صعده را از سرگرفتند. بالگردهای آپاچی عربستان نیز ۱۴ فروند موشک به منطقه «شدا» و «المنزاله» در صعده شلیک کردند و منطقه «الحصامه» را هدف حملات توپخانه ای و موشکی قرار دادند.

واکنش آمریکا و روسیه به ادامه بحران یمن

وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر اینکه تنها راه حل بحران یمن گفتگو است، از جامعه بین الملل خواست کمک های انسانی بیشتری به شهروندان این کشور ارائه کند. وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: مسئله حائز اهمیت و ضروری در بحران یمن توقف خشونت ها، تحقق صلح و ایجاد راه حل برای این بحران از طریق گفتگوهای جامع است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا نیز بر ضرورت توقف جنگ در یمن تاکید کرد و اجازه ورود کمک های انسانی به نیازمندان و شهروندان آسیب دیده را خواستار شد.

کاخ سفید اعلام کرد اوباما در گفتگوی تلفنی با پادشاه عربستان خواستار توقف جنگ علیه یمن و ارسال کمک های انسانی به مردم جنگ زده شده است. پیش از این نیز بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به خاطر اجرایی نشدن آتش بس در یمن ابراز ناامیدی کرده بود.

در همین راستا مرکز حقوق بشر یمن از ناتوانی سازمان ملل متحد در متوقف کردن حملات عربستان به یمن و ارسال کمک های انسانی به شهروندان یمنی انتقاد کرد. مرکز حقوق بشر یمن در بیانیه خود تاکید کرد: جنگنده های عربستان در حملات اخیر خود بارها زیر ساخت های یمن را هدف قرار داده اند.