ارنست مونیز:

کری در مذاکرات هسته ای موضوع آمریکایی‌های زندانی را مطرح کرد

سیاسی

وزیر انرژی آمریکا که در مذاکرات منتهی به توافق جامع هسته ای با ایران مشارکت داشت، گفت جان کری در هر فرصتی موضوع آمریکایی های زندانی در ایران را مطرح می کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ارنست موینز وزیر انرژی آمریکا در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان، گفت: جان کری در هر فرصتی در مورد دیگر موضوعات با ایران از جمله آمریکایی هایی که در ایران زندانی هستند نیز صحبت کرد ولی موضوع اصلی مذاکرات درباره مساله هسته ای ایران بود.

مونیز که یک فیزیکدان است به همراه علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نقشی تاثیرگذار در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ ایفا کردند. مونیز و صالحی هر دو فارغ التحصیل دانشگاه MIT هستند.

با این حال مذاکره کنندگان ایرانی تاکید دارند که در طول مذاکرات هسته ای تنها در این رابطه با مقامات آمریکایی گفتگو کرده اند. وزیر انرژی آمریکا همچنین از مذاکرات هسته ای با ایران و توافق نهایی دفاع کرد و گفت: توافقی که بدست آمده نسبت به اینکه هیچ کاری نمی کردیم، محدودیت های بسیار قوی تری را بر روی برنامه هسته ای ایران اعمال می کند.

وی افزود: اگر ایران بخواهد به هر شکلی ما را فریب دهد، ما به اندازه کافی فرصت داریم که از آن مطلع شویم. بر این اساس ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان در روز سه شنبه ۲۳ تیرماه در وین اتریش به ۱۲ سال مذاکرات هسته ای ایران با رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک پایان دادند.

شماری از اتباع ایرانی که تابعیت آمریکایی نیز دارند از جمله جیسون رضاییان خبرنگار روزنامه واشنگتن پست بنا به دلایل مختلف در حالی در ایران در بازداشت به سر می برند که این کشور تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسد.

گفتنی است برخی از مخالفان توافق هسته ای با ایران از دولت اوباما انتقاد می کنند که چرا در طول مذاکرات با ایران، موضوع زندانیان آمریکایی را مطرح نکرده است.