باراک اوباما:

کنگره بر پایه واقعیات تصمیم بگیرد / مخالفان گزینه خود را ارائه کنند

سیاسی

رئیس جمهوری آمریکا طی کنفرانسی مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران در مورد پایان مذاکرات هسته ای که جمع بندی آن روز گذشته در وین از سوی ایران و ۱+۵ اعلام شد، پاسخ داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی ان بی سی، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی که در واشنگتن برگزار شد، با اشاره به بیانیه جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در وین گفت: توافق هسته ای تامین کننده امنیت جهانی بوده و منافع آمریکا و متحدانش را تامین می کند.

وی با این ادعا که هدف اصلی آمریکا از این توافق جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است افزود: ما هر اقدامی را برای جلوگیری از تهدید هسته ای ایران انجام می دهیم.

اوباما در ادامه یادآور شد: حتی پس از توافق هسته ای ما اختلافات بارزی با ایران داریم. به ادعای وی ایران همچنان تهدیدی برای ارزش های غربی و سیاست های واشنگتن در منطقه و جهان به شمار می رود.

رئیس جمهوری آمریکا با تکرار ادعای حمایت ایران از تروریسم از این کشور خواست همکاری بیشتری در این زمینه با غرب داشته باشد. وی اظهار داشت: ما همچنان با پشتیبانی نظامی ایران از برخی گروه ها مانند حزب الله مشکل داریم.

به گفته اوباما، آمریکا برخلاف کوبا به دنبال عادی سازی روابط با ایران نیست. وی تاکید کرد: این توافق همه اختلافات ما با ایران را حل نمی کند. امیدواریم همه در کنگره بر اساس واقعیات و نه بر اساس مواضع سیاسی و لابی گری ها در این خصوص تصمیم گیری کنند.

رئیس جمهوری آمریکا در خصوص ارائه توافق هسته ای به کنگره آمریکا گفت: با توجه به واقعیات موجود، گمان می کنم کنگره باید توافق هسته ای را تایید کند.

اوباما مدعی شد نگرانی های رژیم صهیونیستی در مورد فعالیت هسته ای ایران مشروع است. به گفته وی آمریکا تنها دو گزینه در قبال ایران داشته است یا این که مذاکره کند و یا از گزینه نظامی استفاده نماید.

وی خطاب به مخالفان توافق هسته ای از جمله مقامات تل آویو اظهار داشت: اگر مخالفتی با این توافق دارید، باید گزینه جایگزینی برای آن معرفی کنید.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با دفاع از توافق هسته ای به عنوان تنها گزینه موجود برای توقف مسابقه تسلیحاتی در منطقه تاکید کرد: آژانس قادر خواهد بود هر گونه تردیدی را در خصوص فعالیت هسته ای ایران اعلام کند. به گفته اوباما بازرسی از تاسیسات و فعالیت های هسته ای ایران قدرتمندترین رژیم بازرسی آژانس است که تا کنون در مورد کشوری اعمال می شود.