موضع امروز نمایندگان مجلس درباره توافق هسته‌ای/ همه موافق، دلواپسان مخالف

مجلس نهم

فضای امروز مجلس شورای اسلامی متاثر از توافق هسته ای روز گذشته ایران با گروه 1+5 بود.

عبدالله احمدي: آغازگر جلسه امروز مجلس، تقدير رئيس مجلس از مذاکره کنندگان بود که مديريت مذاکرات را کم نظير خواند. (اينجا) اگرچه اکثریت نمایندگان اخیرا در بیانیه ای با 203 امضاء از تلاش تیم مذاکره کننده هسته ای تقدیر کردند و به گفته برخی نمایندگان از جمله احمد شوهانی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نگاه کلی آن ها به توافق هسته ای بسیار مثبت است(اینجـــا) اما امروز الیاس نادران، نماینده تهران در نطق میان دستور خود از این توافق انتقاد کرد و به حمایت علی لاریجانی از این توافق نیز خرده گرفت.(اینجـــا) محسن صرامي نماينده خميني شهر نیز ذوق زدگي از اين توافق را نادرست دانست.

اما این پایان کار نبود. چراکه بسیاری از نمایندگان در نطق های میان دستور و تذکرهای شفاهی خود موفقیت کشورمان در توافق هسته ای را به ملت و رهبری تبریک گفته و از تلاش مجددانه تیم مذاکره کننده تقدیر کردند. علیرضا منادی سفیدان، نماینده تبریز با اشاره به اينکه شب گذشته ملت با شادي خود اين مذاکرات را ستودند، تصریح کرد: در سايه ايستادگي ما همه دنيا ما را به رسميت شناختند. آنها پذيرفتند که غني سازي، آب سنگين و فردو را داشته باشيم و اين را مديون فرزند شايسته آذربايجان، رهبر فرزانه انقلاب هستيم. (اینجـــا)

همچنین شاهین محمد صادقی، نماینده مردم کازرون در نطق میان دستور خود ضمن اشاره به توافق هسته ای، گفت: از زحمات طاقت فرسای تیم مذاکره کننده و به خصوص آقاي دکتر ظریف و عراقچی که در روند نابرابر و نفس گیر دیپلماتیک از حقوق هسته ای ملت ایران دفاع نمودند، سپاسگذارم و توفیق روزافزون ایشان را در راه پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران از خداوند خواهانم.

وی تصریح کرد: بیانیه پایانی مذاکرات پایان کار نبوده بلکه آغاز راهی است بس دشوار که همچنان هوشمندی و تدبیر تیم مذاکره کننده را تا انتها طلب می کند.

محمدصادقی تاکید کرد: یقینا دستاوردهای جمهوری اسلامی ايران از مهم ترین نمادهای استقلال خواهی و سلطه ستیزی ملت بزرگ ایران است که برای نیل به آنها مشقت فراوانی را متحمل شده و شهیدان بزرگواری را تقدیم داشته است، هرگز هم برای رهایی از تهدیدها و تحریم ها سر تعظیم در مقابل زورگویان فرود نیاورده است، بنابراین نقش اصلی در مذاکرات متعلق به همه مردم است که با تکیه بر خدای بزرگ راه پر پیچ و خم را طی نموده تا حقانیت خود را برای فتح قله های دانش، عزت و استقلال علمی و سیاسی در عرصه های گونان جهان به اثبات برساند و مصادره آن به نفع یک گروه یا جریان سیاسی و تبدیل آن در جهت دو قطبی کردن جامعه جفا به مردم ایران است.

در همین حال، منصور حقيقت پور نماينده اردبيل در تذکري ابتدا از هدايت مقام معظم رهبري در پيشبرد مذاکرات هسته اي تقدير کرده و آن را استراتژيک خواند و گفت: ما قدردان تيم مذاکره کننده هسته اي هم هستم.

قاسم احمدي لاشکي؛ نماینده نوشهر و چالوس در خانه ملت نیز در ابتدای تذکر شفاهی خود، موفقيت تيم مذاکره کننده را تبريک گفت.

 به نظر مي رسد، بجز تعداد محدودی از نمایندگان که از ابتدا نیز دلواپس بودند، اکثریت نمایندگان همراه با  نظر رئیس مجلس از توافق به دست امده و تلاش های تیم مذاکرات هسته ای کشورمان حمایت می کنند.

27220

کد N890189