طی کنفرانسی مطبوعاتی؛

اوباما به سوالات در مورد توافق هسته ای پاسخ می دهد

سیاسی

کاخ سفید اعلام کرد رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه طی نشستی خبری درباره توافق جامع هسته ای ۱+۵ با ایران، به سوالات خبرنگاران در این خصوص پاسخ خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که نشست خبری باراک اوباما قرار است در اتاق شرقی کاخ سفید و پیش از سفر برنامه ریزی شده وی به اوکلاهاما برگزار شود.

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه، چین و آلمان روز سه شنبه ۲۳ تیرماه به توافقی جامع درباره موضوع هسته ای ایران در وین اتریش دست یافتند.

اوباما بعد از آنکه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و فدریکا موگرینی متن بیانیه مشترک توافق جامع را قرائت کردند، در سخنانی از این توافق حمایت کرد و گفت اگر کنگره آمریکا بخواهد در راه تصویب این توافقنامه مانعی ایجاد کند، وی از حق وتوی خود استفاده خواهد کرد.

وی همچنین بعد از توافق هسته ای با ایران به طور جداگانه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی به صورت تلفنی صحبت کرد و آنها را که از جمله مخالفان سرسخت هرگونه توافقی با ایران بودند، در جریان جزئیات این توافق قرار داد.

نیامین نتانیاهو در واکنش به حصول توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: اسرائیل ملزم به توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی نخواهد بود و از خود دفاع خواهد کرد. وی در اظهاراتی در برابر رسانه ها از نا امیدی اسرائیل از توافقی که «یک اشتباه تاریخی» خواند، پرده برداشت.

در همین حال یک مقام عربستانی در واکنش به توافق هسته ای ایران با ۶ قدرت جهانی مدعی شد توافق هسته ای با ایران منطقه را خطرناکتر می کند.