مک کانل:

توافق هسته ای رای نیاورد، مقابله با وتوی رئیس جمهور دشوار است

سیاسی

رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا با چرخشی ۱۸۰ درجه ای نسبت به مواضع پیشین خود گفت در صورت رای ندادن کنگره به توافق هسته ای، کار نمایندگان برای مقابله با وتوی اوباما دشوار خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا بار دیگر مخالفت خود را با توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین اعلام و در عین حال در مورد دستیابی نمایندگان کنگره به اکثریت لازم برای ایستادن در برابر وتوی رئیس جمهور ابراز تردید کرد.

به گفته مک کانل اگر توافق هسته ای که قرار است از سوی اوباما برای رای گیری به کنگره ارائه شود، تصویب نشود کار نمایندگان برای مقابله با حق وتوی رئیس جمهور «دشوار» است. اوباما تهدید کرده اگر جمهوریخواهان برای رای نیاوردن توافق هسته ای متحد شوند، از حق وتوی خود استفاده می کند.

این در حالی است که طبق قانون اساسی آمریکا حمایت دو سوم نمایندگان هر دو مجلس نمایندگان و سنا برای هر گونه مقابله با وتوی اوباما مورد نیاز است، امری که به گفته مک کانل بسیار دشوار به نظر می رسد. این اظهارات مغایر با ادعاهایی است که این سناتور جمهوریخواه پیشتر در قبال توافق هسته ای بیان کرده بود.

مک کانال که به همراه گروه دیگری از جمهوریخواهان توافق هسته ای مد نظر کاخ سفید با ایران را توافقی «بد» قلمداد می کند، پیش از توافق با ایران در گفتگویی با شبکه فاکس گفته بود: دولت اوباما برای قبولاندن این توافق در واشنگتن با دشواری های زیادی مواجه است.