ظریف در گفتگو با بی.بی.سی: خوشحالم درکشوری زندگی می کنم که مخالفان من آزادی بیان دارند

مذاکرات هسته ای ایران با 5 بعلاوه 1,محمدجواد ظریف

وزیر خارجه کشورمان در گفتگو با گزارشگر بی بی سی ورلد گفت: خوشحالم در کشوری زندگی می کنم که آنقدر صاحب آزادی بیان و آزادی تفکر است که گروهی از آنها به راحتی با من مخالفت می کنند و عده ای دیگر حمایت

به گزارش خبرآنلاین دکتر محمد جواد ظریف که پس از کنفرانس مطبوعاتی در وین با بی بی سی ورلد گفتگو می کرد در پاسخ به این سوال که چه حسي براي بازگشت به ايران دارد ؛ جايي كه عده اي او را قهرمان ملي مي شناسند و گروهي خائن گفت: خوشحالم در كشوري زندگي مي كنم كه آنقدر صاحب آزادی بیان و آزادی تفكر است که گروهی از آنها به راحتی با من مخالفت می کنند و عده ای دیگر حمایت. بي شك گروهي از مردم كشور من به نتيجه اين توافق مثل من نگاه نمي كنند. دليل اين بي اعتمادي اما در كار ما نيست و بيشتر به دليل سابقه رفتار خصمانه غربيهاست كه باعث بي اعتمادي ما ايراني ها شده است.


ظریف افزود: رفتارهاي خصمانه اي كه از سال ١٣٣٢ به مردم ما روا شده اين ديوار بي اعتمادي را ساخته و هنوز گروهي به اين باور نيستند كه بتوان به طرف غربي اعتماد كرد؛ اميدوارم غربي ها اين بار به اين توافق پايبند باشند تا نگاه هاي نگران در بين گروهي از مردم ما هم تغيير كند.


خبرنگار بی بی سی ورلد در سوال دیگری پرسيد ارباما حرف هایی زده است که با ادعاهای شما درباره توافق همخوانی ندارد مثل آنکه گفته است همه جا را مي توانند سرزده بازديد كنند. ظريف با خنده پاسخ داد: آقاي اوباما اين برداشت را براي استفاده داخلي در كشور خودشان مي گويند؛ اين اصلا نكته پيچيده اي نيست. متن كامل توافقنامه الان منتشر شده و همه مردم دنيا مي توانند آن را بخوانند . كمي طولاني است اما همه جزئيات آن به طور مشخص وجود دارد؛ مردم مي توانند توافقنامه را بخوانند و ببينند هيچ جايش چيزي درباره بازديدهاي بي قيد و شرط نيامده است. البته ما تضمين داديم كه فعاليت هسته اي صلح آميز داريم و ابايي از همكاري نداريم اما همه كشورهاي دنيا درباره اسرار نظامي شان ملاحظاتي دارند و نمي گذارند اطلاعات مربوط به دانشمندان شان منتشر شود.

4949

کد N889701