سفیر کشورمان در آنکارا:

ترکیه منتظر این توافق بود

سفیر کشورمان در ترکیه از حال و هوای این کشور و ابراز شادمانی ایرانیان مقیم این کشور خبرداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) علیرضا بیکدلی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود در فیسبوک از حال و هوای ترکیه پس از توافق هسته ای کشورمان با 1+5 خبر داد و نوشت:رسانه های ترکیه مراسم قرائت بیاینه ایران و 1+5 را مستقیم پخش کردند. شماری از هموطنان و مقامات ترکیه در تماس تلفنی با سفیر جمهوری اسلامی ایران دستیابی به این توافق را تبریک گفتند. جودت یلماز نماینده رئیس جمهور ترکیه درامور ایران این توافق را مرحله جدید در همکاری‌های ایران و ترکیه خواند. «تانر یلدیز» وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه توافق حاصله را یک رویداد و تحول مهم ارزیابی کرد .

همچنین حکمت چتین نیز موفقیت ایران را الگویی ماندگار عنوان کرد. داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با رسانه های ترکیه در حالی که یادآوری می کرد که غرب می توانست 5 سال پیش با میانجیگری ترکیه به همین نتیجه برسد گفت: "من زمانی که وزیر خارجه بودم در عرض یک سال 8-7 بار برای آغاز مذاکرات به ایران سفر کرده بودم. ای کاش این توافق خیلی وقت پیش حاصل می شد."

وزیر خارجه اسبق ترکیه ضمن تاکید بر این که کشورش با اشاعه هسته ای مخالف است افزود: امیدوارم این توافق مایه خیر و برکت باشد. وزارت امورخارجه ترکیه امروز با صدور بیانیه ای از حصول این توافق ابراز خرسندی کرد. در این بیانیه آمده است که ترکیه دیپلماسی را به عنوان تنها گزینه برای راه حل مسئله برنامه هسته ای ایران تلقی می کند، حصول توافق در خصوص قراردادی تحت عنوان «طرح عمل مشترک جامع» در چارچوب مذاکرات ایران با کشورهای 1+5 که از مدت ها پیش ادامه دارد را رضایت بخش می خواند. بدین وسیله به طرفین به دلیل تلاش های آنها در راستای حصول توافق تبریک می گوییم. اجرای این قرارداد با کلیه عناصر آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

انتهای پیام

کد N889637