روحانی/5/:

اجرای قدم به قدم توافق می‌تواند خشت‌های دیوار بی اعتمادی را بردارد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در مورد کالای دومنظوره موضوع در کمیته‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: می گفتند که باید قطعنامه‌های سازمان ملل را 6 ماه اجرایی کنیم تا بعد آن‌ها لغو شود اما در روزهای آینده که توافق در شورای امنیت به تصویب می‌رسد،‌ تمام 6 قطعنامه قبلی لغو می شود. همچنین درباره اینکه پرونده ایران به صورت کامل از شورای امنیت به طور دائم خارج شود می گفتند باید آژانس گزارش دهد و 15 یا 20 سال زمان می‌برد اما امروز بدون درنظر گرفتن آژانس و بعد از اجرای توافق و ده سال بعد پرونده به طور کامل در شورای امنیت نخواهد بود.

وی همچنین گفت: اجرای توافق آغاز یک امتحان است. اگر توافق به دقت و به خوبی اجرا شد قدم به قدم اجرای توافق می‌تواند خشت‌های دیوار بی اعتمادی را بردارد. روشن است که ما امروز با دقت کامل کار خود را پیش می‌بریم بدون آنکه بخواهیم به کشورهایی که در قبال ایران سابقه بدی دارند اعتماد می‌کنیم.

روحانی در ادامه با بیان اینکه این توافق دو طرفه است و ما در توافق ژنو توافق نهایی را محک زدیم گفت: اگر آن‌ها به توافق پایبند باشند ما هم بر توافق پایبندیم. ملت ایران اگر عهد و پیمانی بست پای آن ایستاده و ما پای این پیمان می‌ایستیم به شرط آنکه آن‌ها هم پای پیمان خود بایستند.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه امروز مرحله اول توافق است خاطرنشان کرد: امروز 7 کشور درباره متن توافق و ضمایم 5 گانه آن به توافق رسیدند. مرحله بعد این است که در روزهای آینده متن توافق و متن شورای امنیت، به شورای امنیت سازمان ملل رفته و در آنجا به تصویب می‌رسد. این تصویب ذیل ماده 25 و نه در فصل 7 خواهد بود. پس از آن توافق مراحلی دارد و باید در کشورها این مراحل ادامه یابد و پس از پایان این مرحله در روزی که نامش روز توافق است توافق اجرا می‌شود. امروز روز بیانیه مشترک است،‌روز نهایی شدن، روز تصویب در شورای امنیت سازمان ملل است و روز توافق پس از حدود دو ماه روزی است که لغو همه تحریم‌ها به صراحت اعلام می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد: در آن روز اقدامات ایران آغاز می‌شود. این اقدامات با لغو همه تحریم‌ها آغاز می‌شود که البته آن هم زمانی طول می‌کشد و ممکن است بیش از دو ماه زمان نیاز باشد. امروز روزی است که کشورهای بزرگ جهان فعالیت‌های هسته ای ایران را به رسمیت شمردند. آن‌ها بعد از 12 سال اعلام کردند که به ما در زمینه فناوری هسته‌ای کمک می‌کنند، همه تحریم‌ها برداشته می‌شود و همه قطعنامه‌های ظالمانه لغو می‌شود و شرایط عادی در رابطه با ایران آغاز می‌شود.

رییس جمهور در ادامه تاکید کرد: امروز یک پایان است و یک آغاز، پایان ظلم‌ها و اتهام‌های نابجا نسبت به ملت ایران و آغازی برای روند جدید.

ادامه دارد...

کد N889480