روحانی پس از توافق هسته‌ای: دعای مردم مستجاب شد/ مذاکراتمان برد-برد بود

رئیس جمهوری که سخنانش را با شعر «عیدانه فراوان شد، تا باد چنین بادا» آغاز کرد، به رهبری، ملت ایران و شهدای هسته ای درود فرستاد و به مردم خبر داد که دعایشان برای مذاکرات، مستجاب شده است.

به گزارش خبرآنلاين، حجت الاسلام حسن روحاني پس از توافق هسته اي ايران و 1+ 5،گفت: ماه رمضان ماه خير و برکت و تقرب به درگاه خداوند است. در ماه رمضان امسال بسياري از مردم در دعاهايشان در شب هاي قدر، به گروه مذاکره کننده و براي دستيابي به توافقي خوب، دعا کردند. به ملت ايران اعلام مي کنم که دعايتان مستجاب شده است.

رئيس دولت يازدهم با اشاره به اينکه در مقطعي مهم از تاريخ کشور و انقلاب، قرار داريم، افزود: دوران 12 ساله گذشته که همراه با توهماتي از سوي قدرت ها و نشر آن توهمات درميان جامعه و افکار عمومي بود، ورق خورده و صفحه جديد آغاز شده است. اين صفحه جديد بر اين مبنا آغاز مي شود که راه حل معضلات در جهان، مسير کوتاه تر و کم هزينه تر هم دارد.

وي افزود: موضوع هسته اي ايران به يک مساله بين المللي تبديل شده بود و با قطعنامه هاي متعدد تحريم شوراي امنيت روبرو شده و به يک موضوع ايران هراسي در جامعه و ايران بدل شده بود. از سوي ديگر اين مساله از نظر رشد و توسعه براي ما مهم بود و نشانه اي از غرور و عزت ملي ما بود. از نظر اقتصادي نيز با فشارهاي تحريم، شرايط سختي را داشتيم. گرچه هيچگاه تحريم موفق نبود اما در زندگي مردم تاثير گذار بود.

رئيس جمهوري با ابراز خرسندي از اينکه با مذاکرات 23 ماهه ايران با 6 قدرت جهاني، به نقطه جديدي دست يافته ايم، ادامه داد: ماه رمضان همواره براي دولت يازدهم ماه خير و برکت و سرنوشت بوده است. 25 ماه رمضان سال 92، روز تنفيذ بود، 26 ام روز تحليف بود و امروز 27 ماه رمضان روز توافق 6 قدرت جهاني با ايران براي برنامه جامع اقدام مشترک است.

به گفته وي، براي حل موضوع و معضل هسته اي بايد در بخش هاي مختلف، گام هاي لازم برداشته شود. از لحاظ سياسي بايد تمهيدات لازم آماده شود. افکار عمومي بايد بداند که مذاکره به مفهوم خواندن بيانيه ها نيست و به معني بده بستان است. مذاکره به معناي آن است که پولي داده مي شود و خانه اي خريداري مي شود. ما دنبال صدقه نبوديم که کسي چيزي مجاني به ما بدهد.  ما به دنيال مذاکره اي بر اساس منافع ملي بوديم تا بده بستاني عادلانه و منصفانه در پيش بگيريم.

روحاني با تاکيد بر اينکه مذاکرات ايران و 1+5 بر اساس برد و باخت نبوده، تاکيد کرد: مذاکره اي پايدار و مستمر است که براي دو طرف حالت برد-برد داشته باشد. اين موضوع را براي جامعه تشريح کرده و مذاکره کنندگان بر اين اساس کار خود را آغاز کردند.

ادامه دارد....

2727

 

 

 

 

کد N889378