معاون مجمع جهانی اهل بیت(ع) تاکید کرد

ضرورت ترویج سیره عقلانی امام رضا(ع) در برابر جریان‌های تندرو

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به برگزاری جشن‌های مردمی رضوی در ایام دهه کرامت در کشورهای مختلف جهان گفت: در سیزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)، 78 کشور جشن‌های مردمی رضوی را میزبانی می‌کنند.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به برگزاری جشن‌های مردمی رضوی در ایام دهه کرامت در کشورهای مختلف جهان گفت: در سیزدهمین دوره جشنواره امام رضا(ع)، 78 کشور جشن‌های مردمی رضوی را میزبانی می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام محمد سالار، اظهار کرد: دوران زندگی حضرت رضا(ع) همراه با ظهور و بروز عقاید و تفکرات و نحله‌های انحرافی بود که هر کدام از آن‌ها پایگاه اجتماعی مستحکمی در جامعه داشتند و حکومت عباسی برای ایجاد نفاق و شکست عظمت امام رضا(ع) حمایت بی شائبه‌ای از این تفکرات انحرافی داشت اما با این وجود مخالفان حضرت رضا(ع) هرگز نتوانستند در برابر قدرت و عظمت امام بی تفاوت باشند و صادقانه ایشان را ستایش و تجلیل می‌کردند.

سالار اظهار کرد: امام رضا(ع) با ترتیب جلسات بحث و مناظرات علمی و برگزاری جلسات گفت‌وگو با دانشمندان دینی عصر خود با کمال تواضع و بردباری نظرات مخالفان خود را می‌شنیدند و با سلاح عقل و منطق پاسخ آن‌ها را می‌دادند و به همین دلیل بود که امام موسی کاظم(ع)، حضرت رضا(ع) را به عنوان عالم آل محمد(ص) معرفی کردند.

ضرورت ترویج سیره عقلانی امام رضا(ع) در برابر جریان های تندرو و افراطی

وی افزود: در حال حاضر و در وضعیت کنونی جهان که جریان‌های تندرو و افراطی در حال تخریب چهره مقدس اسلام هستند و به اعمال شنیع تروریستی و خشونت و قتل علیه مسلمانان و غیرمسلمانان دامن می‌زنند، ضروری است با بهره گیری از سیره امام رضا(ع) که سیره عقلانیت و حکمت است فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) و به ویژه سیره رضوی که سیره صلح و دوستی است را به جهانیان معرفی کنیم.

وی با اشاره به این‌که «مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز با نگاه عقلانیت و منطق سعی دارد تا رأفت، رحمت و مهرورزی رضوی را در دنیای پر از خشونت فعلی به دیگران معرفی و تبیین کند» تصریح کرد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این راستا اقدام به چاپ و انتشار 9 عنوان کتاب در ارتباط با سیره رضوی متناسب با نیاز مخاطبان خارج از کشور به زبان‌های زنده دنیا کرده است که از جمله این کتاب‌ها می‌توان به « فرازهایی از سخنان امام رضا(ع)» به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، سواحلی (آفریقایی)، « منشور زندگی در منظر امام رضا(ع)» به زبان‌های سواحلی(آفریقایی) و هوسا، « شرح حال حضرت معصومه(س)» به زبان گجراتی(هندی)، «صحیفه رضویه» به زبان انگلیسی و اردو و ... اشاره کرد.

معرفی خادمان نمونه فرهنگ رضوی

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت‌های مجمع جهانی اهل بیت(ع) در جشنواره امام رضا(ع)، معرفی خادمان نمونه فرهنگ رضوی در کشورهای مختلف با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جامعة المصطفی العالمیه به برگزار کنندگان جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، است که برای سیزدهمین دوره این جشنواره نیز تعدادی از فعالان معرفی شده‌اند.

تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی

وی با بیان این‌که «معاونت بین الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) طرح تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی ادوار گذشته جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) را پیشنهاد داده است» گفت: این طرح در شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به تصویب رسید که طی آن با تشکیل مجمع جهانی خادمان نمونه فرهنگ رضوی با ارتباط‌گیری مستمر با این افراد از توان و ظرفیت آن‌ها در فعالیت‌های عرصه بین الملل استفاده شود.

سالار تهیه بسته‌های فرهنگی حاوی آثار مکتوب و محصولات نرم افزاری در خصوص معارف رضوی با همکاری دستگاه‌های دیگر را از دیگر اقدامات مجمع جهانی اهل بیت(ع) عنوان کرد و گفت: این بسته‌های فرهنگی به مناسبت دهه کرامت برای علاقه مندان فرهنگ رضوی که با مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ارتباط هستند ارسال می‌شود.

وی اشاره‌ای به برگزاری جشن‌های مردمی و همایش‌های فرهنگ رضوی در ایام دهه کرامت در کشورهای مختلف داشت و تصریح کرد: حدود 700 نفر عضو مجمع جهانی اهل بیت(ع) در 120 کشور دنیا هستند که از این میان 78 کشور جشن‌های مردمی رضوی را در ایام دهه کرامت سال جاری تجربه خواهند کرد.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) معرفی مساجد، موسسات و مراکز مزین به نام حضرت رضا(ع) در کشورهای دنیا را از دیگر اقدامات این مجمع دانست و تاکید کرد: تاکنون حدود 130 مورد از این موسسات و مراکز شناسایی شده است.

80 مبلغ رضوی در کشورهای مختلف دنیا

وی با اشاره به این‌که «مجمع جهانی اهل بیت(ع) 3 هزار و 400 مبلغ دینی تحت پوشش در 60 کشور دنیا دارد» افزود: 80 نفر از این مبلغان وظیفه تبیین و ترویج معارف و فرهنگ رضوی را در ایام دهه کرامت در کشورهای جهان به عهده دارند.

سالار اشاره‌ای به پیام اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی داشت و خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری تاکید ویژه‌ای در ارسال پیام اسلام از طریق منابع اصیل دارند که در این خصوص همه ما موظفیم در حوزه فرهنگ رضوی نیز از منابع مستند و معتبر استفاده کنیم تا بتوانیم زمینه الگوپذیری و فهم صحیح از سیره امام رضا(ع) را برای مخاطبان خارج از کشور فراهم آوریم.

وی با تاکید بر انتشار مناظرات حضرت رضا(ع) به صورت فیلم و مکتوب و به زبان‌های زنده دنیا، گفت: فضای مجازی و فناوری‌های نوین ارتباطی فرصت مغتنمی است تا از طریق آن به ترویج سبک زندگی رضوی و پیشوایان اسلامی بپردازیم.

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) ادامه داد: در شرایطی که گروه‌های تروریستی و تندرو در دنیا از ظرفیت بی بدیل فضای مجازی برای ترویج افکار پوچ و انحرافی خود استفاده می‌کنند ما نیز در مقابل باید از این فضا برای ترویج سیره اعتدال و محبت آمیز و رأفت آمیز اهل بیت(ع) به جهانیان بهره برداری کنیم.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) از یکم تا یازدهم ذی‌القعده در دهه کرامت برابر با 25 مرداد تا چهارم شهریور سال 1394 در تمام استان‌های ایران و 220 نقطه از جهان برگزار می‌شود.

مراسم افتتاحیه این جشنواره همزمان با میلاد باسعادت کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) در شهر مقدس قم برگزار می‌شود و آیین اختتامیه این جشنواره در شب میلاد فرخنده ثامن‌الحجج(ع) در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.

علاقه‌مندان برای ثبت‌نام و آگاهی از نحوه شرکت در هریک از برنامه‌های این جشنواره می‌توانند به سایت سه زبانه «شمس توس»به نشانیwww.shamstoos.irمراجعه کنند. همچنین سامانه پیام کوتاه: 30007888 و شماره تلفن‌های‌: 9-05132283044 به عنوان پل ارتباطی میان جشنواره و مخاطبان معرفی شده است.

انتهای پیام

کد N889242