با تاکید برادامه ساخت سدها و جاده‌ها؛

داوود اوغلو پ.ک.ک را به نقض تعهداتش متهم کرد

تركيه

نخست وزیر ترکیه ضمن آنکه متعهد شد با سرعت ساخت و ساز سدها و جاده‌ها در جنوب شرق این کشور را که اکثرا کردنشین است دنبال کند، گفت، آنکارا تسلیم تهدیدهای شبه نظامیان کرد نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه به خبرنگاران گفت: دولت‌ها پروژه جاده و سد سازی خود را ادامه می‌دهد و تسلیم تهدیدها نمی‌شود.

وی شبه نظامیان پ. ک. ک را به نقض تعهدشان برای خروج شبه نظامیان مسلح از خاک ترکیه متهم کرد.

شبه نظامیان کرد ترکیه روز شنبه تهدید کردند که حملات خود را از سر می‌گیرند. آن‌ها آنکارا را متهم کردند که با ادامه ساخت پست‌های دیده بانی نظامی در حقیقت برای جنگ آماده می‌شود و سدها و جاده‌هایی را نیز که می‌سازد برای استفاده ارتش خواهند بود. آن‌ها هشدار دادند که این ساخت و سازها نقض آتش بس دو ساله‌ای است که به عنوان بخشی از روند صلح متزلزل ترکیه با شبه نظامیان کرد این کشور امضا شده است.

این اطلاعیه‌ها تازه‌ترین مانع در تلاش‌های صلحی است که در سال 2012 میلادی با هدف پایان سه دهه درگیری میان نیروهای دولت و شبه نظامیان حزب "کارگران کردستان ترکیه" موسوم به پ.ک.ک آغاز شده است.

عبدالله اوجالان، رهبر محبوس پ ک ک در سال 2013 میلادی آتش بسی را اعلام کرده و به عنوان بخشی از تلاش‌های صلح به گروهش دستور داد تا نیروهای مسلح را به پایگاه‌هایی در شمال عراق منتقل کنند. این آتش بس به طور گسترده پایدار بوده اما پ.ک.ک اخیرا خروج این شبه نظامیان را متوقف کرده و می‌گوید، ترکیه در مقابل این اقدامات هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

این درگیری از سال 1984 میلادی جان ده‌ها هزار تن را گرفته است. ترکیه و متحدانش پ.ک.ک را یک گروه تروریستی می‌دانند.

انتهای پیام

کد N888807