نخست‌وزیر اوکراین در کاخ سفید

نخست‌وزیر اوکراین در جریان دیدار با اوباما در کاخ سفید به وی اطمینان داد که دولت گرفتار وی گام‌های مثبتی را در راستای ارزیابی اقتصاد متزلزل و نیز تحقق شرایط آتش‌بس در این کشور برداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "آرسنی یاتسنیوک"، نخست‌وزیر اوکراین در دیدار با "باراک اوباما"، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که وی با فساد در صنعت مهم انرژی اوکراین مقابله می‌کند و برای افزایش سطح درآمدها تلاش می‌کند.

وی همچنین پیش‌بینی کرد که پارلمان طی روزهای آتی رای‌گیری درخصوص تغییرات قانون اساسی را که به موجب آن اختیارات بیشتری به دولت‌های محلی در شرق اوکراین داده می‌شود، انجام دهد.

وی درخصوص همکاری‌ها با پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین تاکید کرد: آنچه من و رئیس‌جمهوری اوکراین به دنبال آن هستیم، این است که متحد بمانیم. اوکراین اجازه نخواهد داد که ائتلاف کنونی همانند ائتلاف پیشین حامی غرب لطمه ببیند.

دیدار اوباما و یاتسنیوک از پیش در برنامه عمومی رئیس‌جمهوری آمریکا قرار نداشت و پس از انجام این دیدار اعلام شد. کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، نخست‌وزیر اوکراین با اوباما و جو بایدن معاون رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرده است و واشنگتن بر «حمایت تزلزل‌ناپذیر» خود از اوکراین در مواجه با تجاوز روسیه تاکید کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور از گام‌های مناسب اوکراین برای اجرای وظایفشان تحت توافق مینسک از جمله ارائه درخواست به پارلمان برای اصلاح تمرکززدایی قدرت، تجلیل کرد.

آنها همچنین از دستورکار اصلاحات اقتصادی دولت اوکراین استقبال کردند. گرچه روسیه رضایت چندانی نسبت به تغییرات قانون اساسی اوکراین نشان نمی‌دهد، اما یاتسنیوک گفته است که شاید این اقدام بتواند مسکو را برای انجام تعهدات خود در قبال آتش‌بس مینسک انجام دهد.

وی گفت: این بستگی به پوتین دارد که بخواهد در راستای کاهش و یا افزایش تنش‌ها حرکت کند.

انتهای پیام

کد N888789