پیشرفت داعش در زمینه فعالیت‌های رسانه‌ای و تلاش کردستان عراق برای توقف آن

عراق,داعش

در حالی که فعالیت‌ رسانه‌ای داعش به سرعت در موصل در حال گسترش است و به کردستان عراق نیز رسیده اقلیم کردستان عراق تلاش‌ها برای توقف پخش برنامه‌های رادیویی داعش از موصل را آغاز کرده است. این در حالی است گزارشات حاکی از تلاش‌ این گروه تروریستی برای به راه انداختن یک شبکه تلویزیونی نیز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، داعش زمانی که شهر موصل، مرکز استان نینوا را اشغال کرد تنها به سلاح‌ها و تجهیزات نیروهای عراقی دست نیافت بلکه کنترل ده‌ها ایستگاه رادیویی و شبکه تلویزیونی دولتی در این شهر را در دست گرفت.

داعش از این تسهیلات پیشرفته استفاده کرده و شبکه رادیویی با عنوان "البیان" به راه انداخته که پخش آن از چند ماه پیش به شهرهای اقلیم کردستان عراق در مجاورت استان نینوا رسیده است و اکنون اقلیم کردستان تلاش می‌کند تا پخش این شبکه را متوقف کند.

وصفی حسن، مدیر اداره اطلاع رسانی در استان دهوک گفت: پخش رادیویی البیان به استان دهوک و ابتدا به مناطق "روفیا"، "بردرش"، "شراه"، "کلک" و "باعدرا" رسید. پس از این اتفاق ما نامه‌ای به مدیرکل اطلاع رسانی و چاپ و نشر در وزارت فرهنگ اقلیم کردستان نوشته و نسبت به خطرات پخش این شبکه رادیویی هشدار دادیم.

هم اکنون نیز منتظر تلاش وزارت فرهنگ برای قطع پخش این ایستگاه رادیویی از مناطق اقلیم کردستان هستیم.

وی گفت: داعش از دستگاه‌های پخش قوی و پیشرفته استفاده می‌کند و قدرت موج پخش رادیوی داعش به بیش از پنج کیلووات می‌رسد که موج بسیار قوی است و به دهوک و اطراف اربیل می‌رسد.

هلگورد جندیانی، مدیرکل اداره اطلاع رسانی و چاپ و نشر در وزارت فرهنگ اقلیم کردستان عراق نیز در این باره گفت: داعش برای پخش برنامه‌های رادیویی خود از دستگاه‌ها و برج‌های تقویت رادیو استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها در نزدیکی سنجار در غرب موصل و دیگر در منطقه الخارز در شرق موصل واقع است.

وی ادامه داد: ما از آوریل گذشته اقدامات خود را برای قطع پخش این شبکه رادیویی آغاز کرده و مقامات عالی را در جریان این مساله گذاشته‌ایم. برای حل این مساله می‌توان دو کار انجام داد. یکی اینکه به ائتلاف از طریق اتاق عملیات مشترک اقلیم کردستان برای حل مشکل از طریق نظامی ابلاغ کنیم چرا که ائتلاف دستگاه‌های پیشرفته‌تری برای حل مشکل و کشف مناطقی که شبکه رادیویی داعش در آنها پخش می‌شود، دارد اما راه حل دوم مربوط به درخواست ما از کابینه اقلیم برای تشکیل کمیته‌ای در این خصوص است که متشکل از وزارت فرهنگ، داخلی، راه و ترابری، ارتباطات و دارایی و ایجاد یک پایگاه است.

به گفته جندیانی مهندسان تونسی و مراکشی بر اداره رادیوی البیان نظارت دارند و این رادیو اخبار عراق، سوریه و لیبی را پخش و از مردم کردستان و پیشمرگ‌ها انتقاد کرده و اکاذیب پخش می‌کند.

اکرم سلیمان، نماینده موصل در سندیکای روزنامه نگاران کردستان اعلام کرد: داعش در پی سیطره بر شهر موصل کنترل چهار شبکه ماهواره‌ای را در دست گرفت این چهار شبکه، شبکه ماهواره‌ای موصل، سما الموصل، نینوا الغد و شبکه ماهواره‌ای العراقیه هستند.

داعش همچنین مقر دو شبکه ماهواره‌ای الموصلیه و سما الموصل را به طور کامل به آتش کشید. همچنین کنترل 18 پایگاه رادیویی در استان نینوا را در دست گرفت. بیش از 34 روزنامه و هشت مجله چاپ موصل نیز تحت کنترل داعش هستند.

وی همچنین فاش کرد که داعش یک شبکه تلویزیونی محلی در داخل موصل با عنوان "قناة الخلافة" به راه انداخته که هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد اما به زودی برنامه‌های آن پخش و به مناطق اقلیم کردستان عراق می‌رسد.

انتهای پیام

کد N888770