حزب چپگرای یونان شیرنی توافق را به کام سیپراس تلخ کرد

سیاسی

نخست وزیر یونان که در سفر به بروکسل موفق شد رای مثبت وام دهندگان اروپایی را برای دریافت یک بسته تسهیلات مالی جلب کند، در بازگشت به آتن با مخالفت دیگر رهبران حزب چپگرای خود مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «الکسیس سیپراس» نخست وزیر چپ گرای یونان که دیروز دوشنبه با پشت سر گذاشتن یک مذاکره نفس گیر با وام دهندگان اروپایی اش به آتن بازگشت، قرار است امروز پیش از آغاز نشست دو روزه پارلمان، با دیگر رهبران حزب «سیریزا» به رایزنی بپردازد. این درحالیست که از همان دیروز با انتشار خبر توافق اولیه بین یونان و کشورهای حوزه یورو زمزمه های مخالفت از درون حزب سیریزا بلند شد.

هم حزبی های سیپراس وی را متهم می کنند که با پذیرفتن این توافق نه تنها بازیچه دست «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان شده است، بلکه به یکی از شرم آورترین سیاست های ریاضتی تحمیل شده از سوی اروپا نیز تن داده است. حزب سیریزا این توافق را کودتای آلمان لقب داده است.

سیپراس که با شعار سرپیچی یونان از سیاست های ریاضتی اروپا طی همه پرسی هفته گذشته موفق به جلب حمایت ۶۱ درصد از مردم کشورش شد، در اقدامی که خلف وعده محسوب می شود موافقت کرد تا در ازای دریافت یک وام ۸۶ میلیارد یورویی (۹۵ میلیارد دلاری) قوانینی را به منظور کاهش حقوق بازنشستگان، افزایش مالیات بر ارزش افزوده و کاهش خودکار بودجه را رعایت کند.

گفته می شود که حداقل ۳۰ نفر از ۱۴۹ نماینده حزب سیریزا به توافق صورت گرفته بین سیپراس و رهبران حوزه یورو رای منفی خواهند داد و بنابراین، نخست وزیر جوان یونان که تازه ۵ ماه پیش به این سمت منصوب شد باید برای جلب حمایت پارلمان به رای احزاب طرفدار اتحادیه اروپا تکیه کند – همانهایی که در همه پرسی هفته گذشته در برابر وی قرار داشتد.

در شرایط فعلی سیپراس برای سر پا نگه داشتن دولت خود با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود و از هم اکنون برخی در صورت ادامه فشارهای درون حزبی، احتمال استعفای وی را نیز پیش بینی می کنند. اقدامی که گفته می شود چندان هم به مذاق رهبران حوزه یورو بد نمی آید چرا که پیشتر «مارینا آلبیول» یکی از نمایندگان چپگرای اسپانیایی در پارلمان اروپا گفته بود که آنگلا مرکل و برخی از رهبران حوزه پولی یورو قصد داشتند الکسیس سیپراس را به دلیل برگزاری همه پرسی روز پنجم جولای وادار به استعفا کنند.