هشدار شبه‌نظامیان لیبی به تونس درباره مرزها/ ناکامی داعش در بنغازی

سیاسی

دولت طرابلس به مقامات تونس هشدار داد عدم هماهنگی‌ها در زمینه تامین امنیت مرزهای مشترک هرگز ثبات و امنیت را به دنبال نخواهد داشت، از سوی دیگر داعش در بنغازی از ارتش لیبی شکست خورد در این درگیری‌ها 10 سرباز لیبیایی کشته شدند.

دولت طرابلس به مقامات تونس هشدار داد عدم هماهنگی‌ها در زمینه تامین امنیت مرزهای مشترک هرگز ثبات و امنیت را به دنبال نخواهد داشت، از سوی دیگر داعش در بنغازی از ارتش لیبی شکست خورد در این درگیری‌ها 10 سرباز لیبیایی کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت طرابلس (کنگره منحل شده لیبی) که مورد حمایت شبه نظامیان اسلام‌گرا است در بیانیه‌ای در واکنش به دیوار مرزی که تونس در حال ساخت در مرز مشترک دو کشور است اعلام کرد: هرگونه اقدامی در رابطه با تامین امنیت مرزهای مشترک دوکشور باید پس از گفت‌وگو و هماهنگی دوجانبه صورت گیرد و اقدام یک جانبه نمی‌تواند ثبات و امنیت مورد نظر را در مرزها ایجاد کند.

حبیب الصید، نخست وزیر تونس هفته گذشته از تسریع عملیات ساخت دیوار خاکی پشت خندقی در طول بخشی از مرزهای مشترک تونس و لیبی خبر داد.

در همین راستا، بلحسن الوسلاتی، سخنگوی وزارت دفاع تونس نیز اعلام کرد از دهم آوریل کار ساخت یک دیوار خاکی و خندق را در طول 186 کیلومتر از مرز مشترک این کشور با لیبی آغازکرده است و انتظار می‌رود این طرح تا پایان 2015 تکمیل شود.

لیبی از زمان سرنگونی رژیم سابق در سال 2011 شاهد درگیری‌ گروه‌های مسلح و سپس تقسیم کشور میان دولت طبرق در شرق و دولت طرابلس غرب بوده است. تنش امنیتی ناشی از این شرایط راه را برای حضور گروه‌های تندرو از جمله داعش که در شهر سرت حضور دارد فراهم کرده است.

مقامات تونس اعلام کردند که عاملان دو حمله تروریستی به موزه باردو و نیز عامل حمله شهر سوسه که ده‌ها کشته بر جای گذاشتند، در لیبی آموزش دیده بودند.

دو کشور تونس و لیبی حدود 500کیلومتر مرز زمینی مشترک دارند که در طول این مرز قاچاق کالا، سوخت، اسلحه و مواد مخدر انجام می‌شود.

از سوی دیگر میلود الزوی، سخنگوی نیروهای ویژه ارتش لیبی اعلام کرد که در محور بوعطنی شهر بنغازی نیروهای لیبیایی با حمله شدید اعضای گروه تروریستی داعش مقابله کرده و آنان را در دستیابی به پایگاه‌های ارتش ناکام گذاشتند.

الزوی افزود: در این درگیری‌ها که از انواع سلاح‌های سنگین و سبک استفاده شد، پنج سرباز کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

سخنگوی ارتش لیبی ادامه داد: همچنین در اثر انفجار بمبی در یک آپارتمان پنج سرباز دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

ارتش لیبی که در بنغازی با گروه‌های تندرو مقابله می‌کند تاکنون موفق شده بیشتر مناطق شهر را پس بگیرد اما تندروها هنوز در برخی محله‌ها حضور دارند.

انتهای پیام

کد N888721