به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال؛

کره‌شمالی زندانیان جرایم جنایی را عفو کرد

کره شمالی که به گفته گروه‌های جهانی حقوق بشر زندان‌های مخوفی دارد، امروز (سه شنبه) اعلام کرد، به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال این کشور از استعمار ژاپن حکم عفو برای محبوسان جرایم جنایی صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری کی سی ان ای، این عفو از اول اوت 2015 اجرا می‌شود اما به تعداد زندانیانی که به موجب این حکم آزاد خواهند شد اشاره نشده است.

این آژانس خبری همچنین گزارش داد، این حکم عفو شامل محکومان جرایم علیه کشور و مردم کره شمالی هم می‌شود.

آمارها درباره جمعیت زندانیان در کره شمالی متفاوت است اما گروه‌های حقوق بشری می‌گویند: 200 هزار مرد، زن و کودک اکثرا به دلایل سیاسی و نه مجرمانه در زندان‌های این کشور محبوس هستند.

براساس گزارش جامع که سال گذشته میلادی کمیسیون سازمان ملل آن را منتشر کرد، شرایط در زندان‌های عادی کره شمالی اغلب همانقدر سخت و دشوار است که در زندان‌های سیاسی است.

در این گزارش آمده است، بسیاری از محبوسان بدون محاکمه یا هر روند قانونی دیگری زندانی هستند و ضرب و جرح و آزار جنسی جزو لاینفک زندگی این زندانیان است.

این آژانس خبری همچنین گزارش داد، اقدامات عملی و کاربردی برای بازگشت این زندانیان مورد عفو قرار گرفته به زندگی و کار جدید انجام می‌پذیرد.

کره شمالی در حال حاضر چهار شهروند کره جنوبی را به اتهام جاسوسی یا ورود غیرقانونی در حبس نگه داشته است و انتظار می‌رود هیچ یک از آن‌ها جزو عفوشدگان نباشند.

پیونگ یانگ به صورت منظم در یادواره‌ها و سالگردهای اصلی نظیر 2012 به ترتیب در مراسم صدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ و هفتادمین سالگرد کیم جونگ ایل زندانیان را عفو می‌کند.

امسال هم هفتادمین سالگرد پایان استعمار 1910 تا 1945 ژاپن در شبه جزیره کره و هفتادمین سالگرد تشکیل حزب حاکم کارگر کره شمالی است.

انتهای پیام

کد N888653