ابراز ناامیدی سازمان ملل از نقض آتش‌بس در یمن

یمن

همزمان با ادامه حملات جنگنده‌های سعودی به نواحی مختلف یمن و تداوم درگیری‌ها در این کشور، دبیرکل سازمان ملل از عدم پایبندی به آتش‌بس انسانی در یمن ابراز ناامیدی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از عدم پایبندی طرف‌های یمنی به آتش‌بس انسانی در این کشور که از آغاز هفته جاری اجرایی شده ابراز ناامیدی کرد.

استفان دوجاریک، سخنگوی بان کی مون به خبرنگاران گفت: بان کی مون گرچه امید زیادی را از دست داده، اما هنوز هم به امکان برقراری آتش بس امیدوار است. به رغم ادامه حملات هوایی و درگیری‌ها در یمن، هیات‌های امداد رسان سازمان ملل و دیگر شرکایمان توانسته‌اند برخی کمک‌های حیاتی را به مردم یمن برسانند.

وی گفت: ما تماس‌هایی با مسوولان ارشد عربستانی درخصوص آتش‌بس انسانی برقرار کرده‌ایم و تماس‌ها تا این لحظه نیز ادامه دارد.

دوجاریک گفت: ما نمی‌توانیم فرستاده سازمان ملل به یمن را به دلیل ادامه درگیری‌ها در این کشور سرزنش کنیم، بلکه باید کسانی را که سلاح در دست می‌گیرند سرزنش کرد. ما هیچ‌گاه در دعوت به آتش‌بس عجله نکرده‌ایم و همچنان بر لزوم اجرای آتش‌بس انسانی تاکید می‌کنیم.

اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن نیز تاکید کرد به تعهداتی از سوی طرف‌های درگیر یمنی درخصوص آتش‌بس انسانی دست یافته است.

تلاش دولت مستعفی یمن برای فریب اذهان عمومی

عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن نیز مدعی شده که با عربستانی‌ها درخصوص آتش‌بس انسانی صحبت کرده است.

این اظهارات منصور هادی در حالی ایراد شده که دولت مستعفی یمن به طور رسمی موافقت خود را با این آتش‌بس اعلام نکرده و حتی از ائتلاف عربی به رهبری عربستان نخواسته که حملات در یمن را متوقف کنند و با این حال درگیری‌های مسلحانه در یمن همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل نیمه شب جمعه گذشته آغاز آتش‌بس انسانی در یمن را که تا عید فطر ادامه دارد، اعلام کرد.

نارضایتی یمنی‌ها از آتش‌بس

با ادامه حملات عربستان به یمن و درگیری‌ها در این کشور و همچنین ادامه وخامت اوضاع انسانی یمنی‌ها خشم خود را از شکست آتش‌بس انسانی ابراز داشتند.

یاسر منیر مبارک، یکی از ساکنان شهر عدن گفت: هیچ آتش‌بس انسانی وجود ندارد. از کدام آتش‌بس صحبت می‌کنید در حالی که بمباران منازل ما همچنان ادامه دارد.

محمد مساعد، فعال حقوقی یمنی نیز تاکید کرد که هیچ‌گونه کمک انسانی از آغاز آتش‌بس به یمن نرسیده است. عدن در شرایط انسانی وخیمی به سر می‌برد و نیاز به آتش‌بس از نوع دیگر و به ویژه پایان محاصره دارد.

یکی دیگر از شهروندان یمنی تاکید کرد: آتش‌بس به طور کلی شکست خورده و دیگر چیزی به اسم آتش‌بس وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N888556