ابراز تاسف بان کی مون از نقض آتش بس انسان دوستانه یمن

سیاسی

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت بان کی مون از اینکه آتش بس انسان دوستانه در یمن شکست خورده، به شدت متاسف است اما همچنان امیدوار است که درگیری ها متوقف شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، استفان جوریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد که این نهاد بین المللی همچنان بر درخواست های خود برای آتش بس بدون قید و شرط در یمن تاکید دارد. وی افزود سازمان ملل متحد امید خود را برای برقراری آتش بس از دست نداده و مذاکرات را برای اجرای آن ادامه می دهد.

این در حالی است که آتش بس ۶ روزه برای کمک رسانی انسانی به مردم یمن باید از نیمه شب جمعه آغاز می شد اما درگیری بین نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مخلوع این کشور با نیروهای انصار الله و همچنین حملات ائتلاف تحت رهبری عربستان مانع از کمک رسانی به مردم این کشور جنگ زده و فقیر عربی شده است.

سخنگوی سازمان ملل متحد ضمن دفاع از اقدام این سازمان در اعلام آتش بس انسان دوستانه تصریح کرد: فرستاده ویژه دبیرکل در امور یمن پس از دریافت تعهدات لازم از طرفین به اعلام این آتش بس اقدام کرد. در حال حاضر نیروهای انصارالله که کنترل یمن را بدست دارند با چالش های فراوانی از جمله در زمینه تهیه سوخت، آبرسانی، تامین انرژی و مواد غذایی و دارو برای مردم مواجه اند.

بر این اساس عربستان سعودی حتی در ماه مبارک رمضان که ماهی حرام برای جنگ و کشتار در میان مسلمانان است نیز دست از حملات خود به یمن برنداشته است. گفتنی است در ماه آوریل عربستان با تشکیل ائتلافی از کشورهای عربی و در حمایت از عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مخلوع یمن به این کشور حمله کرد تا بار دیگر بتواند وی را به قدرت بازگرداند.