ارتش پاکستان صلح در افغانستان را از اصلی‌ترین منافع اسلام‌آباد خواند

ارتش پاکستان اعلام کرد: اسلام آباد به تسهیل روند آشتی در افغانستان با هدف برقراری صلح و ثبات ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ژنرال عاصم بجوا، سخنگوی ارتش پاکستان در مصاحبه با خبرگزاری شینهوا گفت که پاکستان می‌خواهد که دولت افغانستان کنترل کامل روند صلح را در دست داشته باشد.

اظهارات این مقام نظامی پس از مذاکرات عالی رتبه اخیر میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در نزدیکی اسلام آباد مطرح شد و طرفین برای ادامه مذاکرات پس از ماه رمضان توافق کردند.

سخنگوی ارتش پاکستان گفت: اسلام آباد یک چهارچوب سیاسی برای پیشبرد روند صلح افغانستان تدوین کرده است.

وی افزود: صلح در افغانستان جزو اصلی‌ترین منافع پاکستان است و دولت کابل نیز منافع مشابهی دارد. بنابراین کسانی که گمان می‌کنند روند صلح در راستای منافع آنها نیست باید مشخص شوند.

وی درباره توافق اخیری که میان آژانس‌های اطلاعاتی دو طرف به امضا رسید، گفت که به رغم برخی انتقادها در افغانستان این یادداشت تفاهم اساسی خوبی برای همکاری است.

سخنگوی ارتش پاکستان تاکید کرد: اگر ما مایل به برقراری صلح باشیم، نیاز است تا همکاری در زمینه اطلاعاتی و نظامی را به سطح بالایی برسانیم. بنابراین توافق‌ها و یادداشت‌های تفاهم انجام می‌شود تا این روند را بلندمدت کند. هدف از تمام این گام‌ها تقویت و اجرای روند صلح است.

این مقام همچنین در خصوص عملیات‌های ارتش علیه شبه نظامیان طالبان در وزیرستان شمالی گفت که این عملیات‌ها تا زمان پاک شدن روستای شوال از تروریست‌ها ادامه می‌یابد.

به گفته وی، ارتش و نیروهای قبایل محلی توافق کرده‌اند که پس از پاکسازی محل مذکور نباید به آنها اجازه بازگشت داد.

انتهای پیام

کد N888189