رئیس‌جمهور صربستان: حمله اخیر در سربرنیتسا یادآور زمان پیش از جنگ بود

رئیس‌جمهور صربستان اعلام کرد، حمله به نخست‌وزیر این کشور در مراسم بیستمین سالگرد قتل‌عام سربرنیتسا یادآور حمله مشابه آن پیش از جنگ بوسنی بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، تومیسلاو نیکولیچ، رئیس‌جمهور صربستان در بیانیه‌ای در این باره گفت: هیچ‌کس نباید نسبت به حمله اخیر به نخست‌وزیر که یادآور حمله سال 1992 پیش از آغاز جنگ بوسنی است، بی‌تفاوت باشد.

در مراسم یادبود قتل‌عام بیش از هشت هزار مسلمان در سربرنیتسا در روز شنبه، جمعیتی خشمگین به سمت الکساندر ووجیچ، نخست‌وزیر صربستان سنگ و بطری پلاستیکی پرتاب کردند.

ووجیچ که کشورش در جریان جنگ سال‌های 1992 تا 1995 و پس از آن از صرب‌های بوسنی حمایت کرده بود، یکی از چندین سیاستمداری بود که در مراسم یادبود قتل‌عام مسلمانان حضور یافت.

او پیشتر این جنایت بزرگ در سربرنیتسا را محکوم کرده بود؛ جنایتی که در آن حدود هشت هزار پسر و مرد مسلمان از سوی نیروهای صرب بوسنی کشته شدند.

نخست‌وزیر صربستان پس از بازگشت به بلگراد تاکید کرد که از پرتاب سنگ‌ها آسیب جدی ندیده و فقط عینکش شکسته است.

نیکولیچ در ادامه اظهاراتش از این حادثه به عنوان «مجازات بدون محاکمه» یاد و خاطرنشان کرد، این حمله به روشنی عقیده برخی سیاستمداران مسلمان و رهبران مذهبی درباره صرب‌ها را نشان داد.

وی ادامه داد: به ووجیچ حمله شد چراکه او دستش را به نشانه آشتی دراز کرد.

با وجود اینکه دادگاه‌های بین‌المللی قتل‌عام سربرنیتسا را به عنوان یک نسل‌کشی و شنیع‌ترین حمله در اروپا پس از جنگ جهانی دوم به رسمیت شناخته‌اند، اما این مساله هنوز از سوی صرب‌ها و بوسنی‌های صرب رد می‌شود.

نیکولیچ در ادامه بر مواضع دوستانه صربستان در قبال سایر کشورها و ملت‌ها تاکید کرد.

با این حال ریاست‌جمهوری بوسنی به شدت این حمله را محکوم و بابت وقوع آن از تمام هیات‌های خارجی عذرخواهی کرد. فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا نیز در اظهاراتی تاکید کرد که این اتفاق برخلاف روح و ماهیت این روز بوده است.

انتهای پیام

کد N888177