کمک مالی و نظامی امارات به کشورهای درگیر با تروریسم

یکی از مقامات امارات متحده عربی اذعان کرد، ابوظبی در حال تاسیس یک کمیسیون نیروهای مسلح برای تامین کمک مالی و نظامی به متحدان عرب خود در زمینه مقابله با تروریسم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری دینفنس نیوز، این منبع گفت: انتظار می‌رود ریاست این کمیسیون را که شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات در ژوئن سال جاری میلادی دستور تاسیس آن را داده پنج تن از اعضای ارشد نیروهای مسلح این کشور به عهده گیرند و نیازهای مقابله با تروریسم در لیبی، مصر، عراق و بحرین را بررسی، ارزیابی و تعیین کنند.

وی افزود: ما به دنبال منافع امنیتی امارات هستیم و می‌خواهیم با افزایش کمک به دیگر کشورهای منطقه همچون لیبی، مصر، عراق‌ و بحرین که با تهدیدهای تروریستی مواجه هستند و تامین نیازهای نظامی آن‌ها، این نیاز کشور خودمان را برطرف کنیم.

به گفته این مقام، این کمیسیون تسلیحات لازم را از کمپانی‌های فرانسوی، ایتالیایی، صربستانی و اوکراینی خریداری خواهد کرد و از روابط مستحکم امارات با این کشورها استفاده می‌کند.

امارات روابط نظامی قدیمی با ایتالیا و فرانسه داشته و مشغول مذاکره با فرانسه برای خریداری جت‌های جنگده‌ "دسو رافال" این کشور است.

در فوریه سال جاری میلادی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات دفاعی در ابوظبی از توافق نامه‌ای در زمینه همکاری نظامی و فنی با امارات خبر داد اما جزئیات آن هنوز منتشر نشده است.

در سال 2014 میلادی نیز امارات یک توافق همکاری نظامی با صربستان امضا کرد که شامل تبادل اطلاعات و فن آوری میان صنایع دفاعی این دو کشور و همچنین کمپ‌های آموزشی است.

این مقام‌ مذکور گفت: امارات روابط بسیار مستحکمی با صادرکنندگان تسلیحات در غرب و شرق دارد تا نیازهای استراتژیک و امنیت ملی خود و این کشورها را برطرف کند.

همزمان با افزایش فعالیت‌های تروریستی در منطقه و مورد حمله قرار گرفتن مساجد در عربستان سعودی و کویت، عملیات‌های مقابله با تروریسم در صحرای "سینا" و عملیات‌های نظامی در یمن آغاز شده و امارات نیز آمادگی‌ها برای مقابله با تروریسم را در داخل افزایش داده است.

دیوید اندرو وینبرگ، یکی از مقامات ارشد در موسسه "دفاع از دموکراسی‌ها" مستقر در واشنگتن این اقدام امارات را به ویژه برای عراق مثبت می‌بیند.

وی گفت: کمک نظامی امارات به بغداد می‌تواند بسیار موثر و مثبت بوده و توانایی و انگیزه دولت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق را تقویت کند. لیبی، مصر، بحرین و عراق کشورهایی هستند که با تهدیدهای تروریستی مقابله می‌کنند، در نتیجه کمک مالی به بودجه‌های نظامی آنها در مبارزه علیه ترور بسیار ارزشمند است.

انتهای پیام

کد N887672