فرانسه، مرد بیمار اروپا

فرانسه

نخست وزیر سابق فرانسه ضمن درخواست برای ایجاد اصلاحات گسترده به منظور مبارزه با فقر در کشور گفت، فرانسه بیمار نیازمند این اصلاحات فوری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، فرانسوا فیون، نخست وزیر نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری سابق فرانسه در نامه‌ای سرگشاده به فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری این کشور خواستار انجام اصلاحات اقتصادی فوری شده و گفت: فرانسه، مرد بیمار اروپاست. تراژدی یونان نشان می‌دهد که تهدید و ورشکستگی انتزاعی نیست. اقدامات آقای اولاند برای نجات یونان به صورت موقتی ناکامی‌های مالی، اجتماعی و اقتصادی ما را به حاشیه کشانده است.

بسیاری از مفسران فرانسوی درباره بحران یونان در روزهای اخیر نوشته و به بدهی‌ ملی فرانسه که بیش از دو تریلیون یورو یا برابر با 5 / 97 درصد از تولید ناخالص داخلی است اشاره کرده‌ و فرانسه را هم طراز اسپانیا و سایرکشورهای جنوب اروپا قرار داده‌اند.

با این حال اقتصادانان بعید می‌دانند که سرنوشتی مشابه یونان برای فرانسه رقم بخورد چون وام دهندگان و اعتبار دهندگان این کشور به وام دادن به فرانسه با نرخ‌های مناسب ادامه می‌دهند.

نخست وزیر سابق راست میانه فرانسه در نامه خود که در ژورنال دودیمانش به چاپ رسیده، نوشته است: من به رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه تاکید می‌کنم تا فرانسه را از 35 ساعت کار هفتگی برهاند و اصلاحات اقتصادی بلند مدت شامل قوانین منعطف کاری و اشتغال ارایه کند. فرانسه در حال تبدیل شدن به یک کشور فقیر و به دنبال احیای غرور گم شده و از دست رفته‌اش است.

فیون 61 ساله به دنبال نامزدی در انتخابات 2017 از حزب راست میانه است اما براساس نظرسنجی‌ها پس از سارکوزی و آلن ژوپه، نخست وزیر پیشین فرانسه قرار دارد.

این نخستین باری نیست که فیون به ناکامی اقتصادی فرانسه در 50 ساله گذشته اشاره می‌کند. وی پس از به دست گرفتن سمت نخست وزیری به سال 2007 اعلام کردکه ریاست یک کشور ورشکسته را برعهده گرفته وگفت که فرانسه باید مارگارت تاچر، نخست وزیر در گذشته انگلستان را برای احیای اقتصادی الگو قرار دهد.

نخست وزیر سابق فرانسه همچنین هشدار داده اگر نرخ بهره‌ها افزایش یابد کشور به ورطه ناآرامی اقتصادی سقوط می‌کند و گفت: این واقعا غیر قابل تحمل است که فرانسه به چنین ورطه‌ای سقوط کند و رهبری خود را از دست بدهد در حالیکه در قرن حاضر مالک تمام دارایی‌هایی است که نقش ارزنده‌ و مهمی را ایفا می‌کند. من به اولاند تاکید دارم که اقداماتی را برای کاهش تنش ها با همسایگان فقیرش با کنترل قاچاق مواد مخدر و بنیادگرایی انجام دهد.

انتهای پیام

کد N887495