داعش به شکست خود در درنه لیبی اعتراف کرد/ بنغازی زیر آتش افراط‌گرایان

سیاسی

در ادامه ناآرامی‌ها در لیبی گروه تروریستی داعش در فایل ویدیویی به شکست خود در شهر درنه اعتراف و از این شهر خارج شده است و در بنغازی نیز خبر می‌رسد که گروه‌های افراط‌گرا دست به بمباران بی‌هدف مناطق مسکونی زده‌اند که این اقدام چندین کشته بر جای گذاشته است.

در ادامه ناآرامی‌ها در لیبی گروه تروریستی داعش در فایل ویدیویی به شکست خود در شهر درنه اعتراف و از این شهر خارج شده است و در بنغازی نیز خبر می‌رسد که گروه‌های افراط‌گرا دست به بمباران بی‌هدف مناطق مسکونی زده‌اند که این اقدام چندین کشته بر جای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری العربیه، گروه تروریستی داعش در فایلی ویدیویی اعتراف کرد که در درگیری با گروه‌های مسلح در شهر درنه (شمال شرق لیبی) شکست خورده و پایگاه‌های خود را در این شهر از دست داده است.

در ابتدای این فایل ویدیویی مردی با لباس‌های نظامی در منطقه‌ای صخره‌ای دیده می‌شود که خود را ابوسلیمان السودانی و یک عامل انتحاری معرفی می‌کند. در ادامه برخی جنایات داعش از جمله قطع دست یک «سارق» به نمایش گذاشته می‌شود و فرد دیگری به نام هزاع الدرناوی نیز خود را یک عامل انتحاری معرفی می‌کند.

داعش در این ویدیو تهدید کرده که به این شهر باز می‌گردد و برای انتقام از گروه‌های مسلح موجود در درنه، سر آنان را از تن جدا خواهد کرد. این فایل ویدیویی که 10 دقیقه است و از سوی "دفتر اطلاع‌رسانی ولایت برقه" در توییتر منتشر شده است.

شهر درنه در طول چند هفته گذشته شاهد درگیری‌های شدید میان گروه‌های مسلح وابسته به «شورای مجاهدان درنه» و اعضای داعش بود. افراد مسلح که برخی از آنان وابسته به گروه‌های تندرو هستند توانستند، داعشی‌ها را از بیشتر مناطق شهر بیرون برانند. بیش از یک‌سال است که شهر درنه تحت کنترل گروه‌های مسلح افراطی از جمله «انصارالشریعه» نزدیک به القاعده است.

در شهر بنغازی در نزدیکی درنه نیز گزارش می‌رسد که شبه‌نظامیان افراط‌گرا پس از درگیری‌های سه روز گذشته با ارتش که طی آن 19 تن کشته شدند، محله‌های مسکونی این شهر را از روز یکشنبه زیر آتش گرفته‌اند که طی آن چندین تن کشته و زخمی شدند.

دولت لیبی بیش از یک‌سال است که مقابله با گروه‌های تندرو در این کشور را آغاز کرده و موفق شده است بیشتر مناطق تحت تصرف آنان در بنغازی و دیگر شهرها را پس بگیرد.

با این حال نیروهای وابسته به گروه «شورای بنغازی» که از سوی دولت طبرق تروریستی تلقی می‌شود، همچنان در چند محله بنغازی و منطقه المینا حضور دارند.

اما در بُعد سیاسی مرکز توریستی صخیرات واقع در جنوب پایتخت مراکش روز شنبه شاهد اولین موفقیت سیاسی در زمینه بحران لیبی بود.

در این مذاکرات طرف‌های مختلف لیبی در راستای پایان دادن به درگیری‌ها در کشور پیش‌نویس توافقنامه‌ای را با نظارت سازمان ملل به امضا رساندند.

گرچه این پیش‌نویس بدون حضور نمایندگان کنگره منحل شده لیبی (دولت طرابلس) به امضا رسید اما اتحادیه اروپا و سازمان ملل نسبت به پایان درگیری‌ها در لیبی ابراز امیدواری کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N887492