کمک 2 میلیون یورویی اتحادیه اروپا برای تقویت نقش زنان در افغانستان

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که برای تقویت نقش زنان در فعالیت‌های اجتماعی به ویژه حوزه‌های مربوط به صلح، 2.1 میلیون یورو به دولت افغانستان کمک می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که این مبلغ در چارچوب "برنامه ملی عمل زنان" هزینه خواهد شد. این برنامه از 30 ژوئن 2015 در افغانستان اجرایی شده است.

اجرای این برنامه بخشی از قعطنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل در مورد برجسته کردن نقش زنان در اجتماع به ویژه در حوزه صلح و امنیت است.

اتحادیه اروپا اعلام کرده که این اتحادیه از دولت افغانستان در راستای بهبود وضعیت حقوق زنان حمایت و به همین منظور تلاش می‌کند تا زنان در روند صلح و فعالیت‌های محلی نقش فعال‌تری داشته باشند.

در بیانیه نمایندگی این اتحادیه در افغانستان آمده است که این کمک 2.1 میلیون یورویی در راستای تقویت گفت‌وگو میان نهادهای جامعه مدنی و دولت، گسترش روابط میان جامعه مدنی و ادارات محلی و نهادهای محلی سنتی به ویژه شوراهای حل منازعات هزینه خواهد شد.

اتحادیه اروپا اعلام کرده که تلاش می‌کند از نقش مادران و زنان عادی به عنوان بازیگران کلیدی برای دگرگونی در حل منازعات محلی از طریق میانجیگری و گفت‌وگو حمایت کند.

فرانز مایکل میلبن، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان گفت، تقویت حضور زنان در زندگی اجتماعی و سیاسی عنصر کلیدی برای تامین صلح در افغانستان است. او ابراز امیدواری کرده که با اجرای این برنامه، زنان بتوانند نقش فعال‌تری در سطوح تصمیم‌گیری به دست بیاروند.

انتهای پیام

کد N887143