نشست نخست وزیر یونان با سران آلمان و فرانسه

سیاسی

یک منبع آگاه اعلام کرد که نخست وزیر یونان با صدر اعظم آلمان، رئیس جمهوری فرانسه و رئیس کمیسیون اروپا مذاکرات جدیدی را در حاشیه نشست سران حوزه پولی یورو در بروکسل آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، یک منبع دولتی یونان به رسانه های این کشور گفته است که الکسیس سیپراس نخست وزیر چپگرای این کشور مذاکراتی تازه را با هدف پایان دادن به بحران بدهی های این کشور با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه و دونالد توسک رئیس کمیسیون اروپا آغاز کرده است.

بر این اساس موضوع اصلی این مذاکرات چهارجانبه آن است که چگونه می توان تحت شرایط جدید کمک های مالی و اقتصادی بیشتری در اختیار اقتصاد بحران زده یونان قرار داد.

این نشست پس از آن برگزار می شود که گروه اروپا، پیش نویس سندی را به نشست سران کشورهای حوزه پولی یورو ارائه کرد که براساس آن در صورتی که طرفین نتوانند راه حلی را برای پایان دادن به بحران بدهی های آتن بیابند، این کشور به طور موقت برای ۵ سال از حوزه پولی یورو کنار گذاشته شود.

در روز نهم جولای دولت یونان بسته جدید اصلاحات اقتصادی را برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه کرد که در آن از میزان حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی به طور محسوسی کاسته شده تا به ازای آن اقساط وام دهندگان بین المللی پرداخت شود.

گفتنی است دولت یونان بیش از ۳۲۰ میلیارد دلار بدهی دارد که ۲۷۰ میلیارد دلار آن به کشورهای اروپایی و بانک مرکزی اروپاست؛ با این حال کشورهای اروپایی حاضر به بخشیدن حتی بخش هایی از بدهی های این کشور نیستند.