منندز: آمریکا از خیر جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران گذشته است

واحدمرکزی خبر نوشت:

سناتور ارشد دمکرات در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا معتقد است آمریکا به جای جلوگیری از توانایی هسته ای در ایران، به مدیریت کردن این توانایی رضایت داده است.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما؛ رابرت منندز در گفتگو با شبکه ی تلویزیونی « اِی بی سی » درباره مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با گروه پنج بعلاوه ی یک صحبت کرد.
مجری گفت: در ایران درباره این توافق خوش بینی وجود دارد، آیا این خوش بینی باعث امیدوار شدن شما می شود یا اینکه باعث می شود شما مشوش شوید؟

رابرت منندز در پاسخ گفت: باعث تشویش می شود چون اینکه یک توافق چگونه باشد اهمیت بسیار زیادی دارد. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که ما از هدف جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی هسته ای به سمت مدیریت آن حرکت کردیم! کاری که ما درحال انجام دادن آن هستیم اساسا به عقب راندن تحریم ها است درحالیکه زیرساخت های هسته ای غیر قانونی ایران به عقب رانده نشده است بلکه تحریم ها در ازای راستی آزمایی به عقب رانده شدند.
مجری این شبکه گفت: به گفته ی مقامات دولت آمریکا، برنامه هسته ای ایران به مدت ده تا پانزده سال به تعویق انداخته خواهد شد. آیا چیزی بهتر از این خواهد بود؟
رابرت منندز در پاسخ گفت: به نظر من چنین چیزی بر مبنای نادرستی بنا شده است. ما مبنا را مورد آزمودن قرار ندادیم. آیا شما می توانید برخی از این زیرساخت ها را برچینید؟ ما در شروع کار می خواستیم که ایران نتواند زیرساخت های هسته ای اش را حفظ کند یا اینکه دست کم نتواند همه زیرساخت های هسته ای اش را حفظ کند. هنوز راکتور پلوتونیوم (اراک ) در ایران وجود دارد هر چند تغییراتی در آن ایجاد شده است. در آغاز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که راکتور پلوتونیوم(اراک) یا به وسیله ی آنها (ایرانی ها) برچیده خواهد شد یا اینکه ما(آمریکا) آن را نابود خواهیم کرد. غنی سازی اورانیوم در ایران در عمق یک کوه وجود دارد که برای یک برنامه صلح آمیز غیر نظامی رخ نمی دهد! ولی این برنامه غنی سازی باقی خواهد ماند هرچند دچار تغییراتی شده است و میزان غنی سازی آن کاهش یافته است. حتی رئیس جمهور اوباما گفته است که براساس این توافق احتمالی ، در دوازده تا سیزده سال آینده، آنها مسیری برای تولید بمب خواهند داشت البته اگر بخواهند چنین تصمیمی بگیرند. پرسش این است که در این توافق چه نوع راستی آزمایی و رژیم بازرسی وجود خواهد داشت؟آیا آژانس بین المللی انرژی اتمی می تواند در هر زمان از هر مکانی بازدید کند؟ ما چه نوع از تخفیف تحریم ها را ارائه می کنیم؟
رابرت منندز افزود: من امیدوارم که رئیس جمهور آمریکا به صراحت برای ایران بگوید که ما در آینده نمی توانیم بپذیریم که ایران سلاح هسته ای داشته باشد. تمام، ختم کلام. این مبنایی بود که ما آن را آغاز کردیم و باید خاتمه هم اینگونه باشد.

مجری گفت: به نظر می رسد که شما از این توافقنامه حمایت نکنید؟
رابرت منندز گفت:من وقتی قضاوت خواهم کرد که همه عناصر توافقنامه را دیده باشم اما روشن است که ما باید یک مسیر دیگر را آغاز می کردیم. قضاوت من از توافقنامه بر مبنای آنچه که توافقنامه هست، خواهد بود.
ما باید اطمینان حاصل کنیم که در بلند مدت بازدارندگی وجود دارد چون اگر وجود نداشته باشد، در طی دوازده تا سیزده سال آینده، ما دقیقا به همان جایی باز خواهیم گشت که اکنون در آن قرار داریم و تنها فرقش این خواهد بود که ایران در جیب خود یکصد تا یکصد و پنجاه میلیارد دیگر پول خواهد داشت و تروریسم خود را در سراسر خاورمیانه ترویج خواهد داد.

4949

کد N887039