گزارش بوستون گلوب از اشتیاق کری برای توافق هسته‌ای با ایران

مذاكرات ايران و گروه 1 5, توافق جامع هسته‌اي

روزنامه بوستون گلوب با اشاره به اهمیت یک توافق هسته‌ای برای وزیر امور خارجه آمریکا نوشت: جان کری به این توافق به عنوان یک محور اصلی برای موفقیت‌های دیپلماتیک بعدی در خاورمیانه به‌ویژه مقابله با داعش می‌نگرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ روزنامه بوستون گلوب در گزارش خود نوشت:‌ جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به تدریج و با اشتیاق نه تنها به یک توافق تاریخی نزدیک می‌شود، بلکه به آن به عنوان محوری برای موفقیت‌های دیپلماتیک آینده در منطقه خاورمیانه می‌نگرد.

کری به تازگی در گفت‌وگو با بوستون گلوب گفت:‌ از نظر من یک فرصت برای به حرکت در آوردن مردم به سمت یک رویکرد مشترک وجود دارد. چه کسی می‌داند شاید یک توافق هسته‌ای درهایی را به این سمت باز کند.

این اظهارات کری نشان دهنده دیدگاه مثبت و عزم برای مذاکره با ایرانی‌ها پس از بیش از دو هفته رایزنی‌های بی‌وقفه در وین است. اکنون این باور به وجود می‌آید که کار بیش‌تر و مذاکرات بیش‌تر بتواند اختلافات عمیق میان دو کشور را رفع کند.

به نوشته بوستون گلوب، تصور این که توافق با ایران بتواند موجب پیشرفت‌های بیش‌تر شود کری را به هیجان می‌آورد. به گفته وی، ایجاد انگیزه قوی‌تر در میان قدرت‌های منطقه‌یی برای مقابله با داعش یکی از فواید احتمالی این توافق خواهد بود.

کری تصریح کرد: این چیزی است که من می‌خواهم امتحانش کنم. برای من واضح است که اگر توافق با موفقیت حاصل شود به گونه‌ای که برای همه رضایت‌بخش باشد ممکن است یک مکالمه آغاز شود.

او ادامه داد: من نمی‌گویم که قطعا چنین خواهد شد. من پیش‌بینی انجام نمی‌دهم اما بر این باورم که مکالمه‌ای در انتظار است و این دلیلی است که من روی تلاش برای حصول توافق متمرکز شده‌ام.

کری در دوران فعالیتش به عنوان وزیر امور خارجه در مشکلات زیادی شامل بحران اوکراین، سوریه و مذاکرات صلح فلسطین گیر افتاده است. از این رو جان کری حتی از نظر شخصی هم به دنبال دستاوردهایی است که از پیروزی‌های وزیر امور خارجه پیشین کشورش بزرگ‌تر باشد.

مایکل اوهانون، کارشناس سیاست خارجی در اندیشکده بروکینگز در این باره گفت: کری اگر بتواند به توافق هسته‌ای دست یابد جدی‌تر می‌تواند به مسأله داعش بپردازد چون ما هم‌اکنون در حال شکست در این مسأله و به‌ویژه سوریه هستیم.

این کارشناس تاکید کرد: به روشنی مشخص است که حصول یک توافق با ایران دستاوردی بزرگ و مهم خواهد بود و من از عزم و سرسختی وزیر امور خارجه در این زمینه قدردانی می‌کنم.

به گزارش ایسنا،‌ وزیر امور خارجه آمریکا در حالی این ادعا را مطرح کرده است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند مذاکرات هسته‌ای تنها روی مسأله هسته‌ای متمرکز است و موضوعات منطقه ارتباطی با این رایزنی‌ها ندارد. مقامات ایران هم‌چنین تاکید کرده‌اند که مسائل دیگر کشورهای منطقه و جهان باید به‌صورت داخلی حل شود.

این ادعای کری صرفا برای القای نزدیکی ایران به آمریکا و تغییر رفتار ایران است تا بر دوستان ایران در منطقه تاثیر منفی گذاشته شود و چنان القا کند که ایران با توافق هسته‌ای مجوز ورود به جمع ائتلاف ضد داعش را می‌یابد.

هم‌چنین به‌نظر می‌رسد این اظهارات برای مخفی کردن نقش آمریکا در حمایت از تروریسم و شریک شدن در دستاوردهای ایران در منطقه است و این در حالی است که ایران اصلی‌ترین کشور در منطقه در مقابل تروریسم است و همواره نقش منفی کشورهای غربی در تسلیح و حمایت مالی گروه‌های تروریستی را افشا کرده است.

انتهای پیام
کد N886966