نخست وزیر پاکستان به عربستان رفت

ایرنا نوشت:

محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان ظهر امروز یکشنبه برای انجام سفر یک هفته ای عازم عربستان شد تا تعداد سفرهای رسمی و غیررسمی او به این کشور عربی طی دو سال اخیر، به حدود 10 سفر برسد.

رسانه های دولتی پاکستان هدف اصلی نواز شریف از سفر جاری به عربستان را انجام مراسم عمره و سپری کردن ایام عید فطر در شهرهای مقدس عربستان اعلام کرده اند.

این رسانه ها همچنین اعلام کردند که نواز شریف در طول اقامت یک هفته ای خود در عربستان، با مقامات عالی خانواده سلطنتی این کشور از جمله ملک سلمان پادشاه عربستان دیدار خواهد کرد.

عربستان، مورد علاقه ترین مقصد نواز شریف در میان سفرهای متعدد خارجی او در طول دو سال اخیر بوده است. نواز شریف که به دلایل سیاسی و بعد از کودتای نظامی پرویز مشرف در سال 1999 به عربستان پناهنده شد و تا سال 2008 نیز در کنار خاندان سلطنتی آل سعود در آرامش کامل بسر برد. وی به دلیل لطف های زیادی که از ناحیه آل سعود در دوران تبعید 9 ساله شامل حالش شد، علاقه و دلبستگی خاصی به عربستان دارد و عربستان هم تلاش می کند از این دلبستگی دولتمردان پاکستان به ریاض، بهره برداری های مورد نظر خود را انجام دهد.

کمتر از یک ماه پیش نیز ممنون حسین رییس جمهوری پاکستان در یک سفر عمره و با محتوای سیاسی به عربستان سفر کرد و با تعدادی از مقامات آل سعود از جمله ملک سلمان دیدار کرد.

اگرچه پاکستان با درخواست حدود چهار ماه پیش عربستان برای محلق شدن به ائتلاف حمله نظامی به یمن مخالفت کرد، اما حمایت های سیاسی دولت پاکستان از اهداف عربستان در انجام این تجاوز آشکار علیه مردم یمن ادامه یافت.

سرتاج عزیزمشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی که هفته های اخیر برای شرکت در نشست فوق العاده وزیران امور خارجه سازمان همکاری های اسلامی درباره یمن، به جده سفر کرده بود، در اظهارات خود در این اجلاس گفت که اسلام آباد از اهداف عربستان در جنگ یمن حمایت می کند.

از زمان آغاز حمله ائتلاف تحت رهبری عربستان به یمن تا کنون، مقامات دولتی و نظامی پاکستان چند بار به عربستان سفر کرده اند تا به حاکمان آل سعود اطمینان دهند که پاکستان با وجود عدم دخالت نظامی در حمله به یمن، به حمایت های سیاسی خود از این جنگ و اهداف آن ادامه خواهد داد.

49261

کد N886891