شفیعی:

مذاکره‌کنندگان هسته‌ای در حدی که انتظار می‌رفت ظاهر شدند

مذاكرات ايران و گروه 1 5

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حساسیت مسأله هسته‌ای را از دلایل مطول شدن مذاکرات هسته‌ای دانست و گفت که تیم مذاکره کننده هسته‌ای در طول مذاکرات در حد قابل انتظار ظاهر شده است.

نوذر شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: یکی از دلایل عمده برای طولانی شدن مذاکرات حساسیت مسأله هسته‌ای است که هم بعد فنی و هم حقوقی و هم سیاسی بین‌المللی دارد بنابراین از پیچیدگی خاصی برخوردار است و تبعا نمی توان در مورد یک موضوع با این سرفصل پیچیدگی به سادگی به توافق رسید. مثلا وقتی می‌گویند قلب رآکتور اراک باید عوض شود نیاز است فرمول‌های فنی ارائه شود تا قانع کننده باشد و این خود زمان بر است.

وی افزود: یکی از دلایل دیگر طولانی شدن مذاکرات بی اعتمادی های موجود بین ایران و آمریکا است. 37 سال بین این دو کشور بی اعتمادی وجود داشته است. اروپایی ها هم در کنار آمریکا تجربه های تلخی را در روابط با ایران نشان دادند. دو کشور روسیه و چین هم بی میل نیستند که مذاکرات به نتیجه نرسد و در این فضای مه آلود اساسا پیش برد مذاکرات کار دشواری است. بنابراین طولانی شدن مذاکرات تا انیجا امری طبیعی است .

این استاد دانشگاه، تعیین تاریخ برای مذاکرات را اشتباه دانست و اظهار کرد: معمولا برای مذاکرات تاریخی تعیین نمی کنند. همین که مذاکرات مکرر تمدید می‌شود عملا نوعی انتظار در افکار عمومی ایجاد می‌کند و چون این انتظارات بر آورده نمی شود نوعی سرخوردگی به وجود می آید. تا جایی که اکنون افکار عمومی به سمتی هدایت شده که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد گویی اتفاق بزرگی خواهد افتاد.

شفیعی با بیان اینکه تلاش های زیادی برای حل مسأله هسته‌ای صورت می گیرد، خاطر نشان کرد: در عین حال باید این مسأله را موضوعی عادی ببینیم تا حساسیت زیادی در افکار عمومی ایحاد نشود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عملکرد تیم مذاکره کننده هسته‌ای را فوق العاده توصیف کرد و گفت: مذاکره‌کنندگان ایرانی در همان حدی که انتظار می رفت ظاهر شده‌اند. هر تیمی نمی توانست به این شکل مذاکرات را به پیش ببرد . ما در گذشته هم تجربیاتی در این زمینه داشتیم اما تا این حد منافع ملی کشورمان تامین نشد.

انتهای پیام

کد N886832