شنگن در آستانه فروپاشی/ کشورهای غرب اروپا مرزها را می‌بندند

سیاسی

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که اغلب شهروندان کشورهای غرب اروپا خواستار پایان یافتن قانون شنگن و متوقف شدن عبور و مرور آزادنه در مرزها هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی تلگراف، مردم کشورهای اروپای غربی برای فرار از بحران مهاجرت خواستار پایان قانون شنگن هستند. 

یمان شنگن موافقت نامه‌ای است که به برداشته شدن مرز بین کشورهای اروپایی انجامید و امکان مسافرت بدون روادید بین این کشورها را فراهم کرد. این پیمان در سال ۱۹۸۵ بین پنج کشور اروپای غربی به امضا رسید و کشورهای دیگر به تدریج به این پیمان ملحق شدند. در حال حاضر ۲۶ کشور اروپایی از قوانین این پیمان پیروی می‌کنند.

هم اکنون ۲۶ کشور اروپایی عضو پیمان شنگن هستند و اگر فردی گذرنامه یکی از این کشورها را داشته باشد می تواند آزادانه در تمام این ۲۶ کشور که ۲۲ مورد آن عضو اتحادیه اروپا هستند تردد کند.

همین امر فرصت مناسبی برای افرادی که بدنبال پناهندگی در اروپا هستند پدید آورده و مقامات اروپایی نگران وضعیت امنیتی کشورهای خود در صورت ادامه این روند هستند. 

در همین رابطه موسسه IFOP اقدام به نظرسنجی در میان شهروندان کشورهای اروپای غربی کرده که نتایج آن نشان می دهد اکثریت مردم این کشورها خواستار برچیده شدن و یا ایجاد اصلاحات کلی در شنگن هستند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی ۶۷ درصد مردم فرانسه خواستار پایان قانون شنگن هستند. این میزان در میان مردم انگلیس ۶۳ درصد، در میان ایتالیایی ها ۵۶ درصد و در میان ژرمن ها ۵۳ درصد است.