فیلم/ حمله به نخست وزیر صربستان در مراسم یادبود کشته شدگان بوسنی

سیاسی

بین الملل: نخست وزیر صربستان که در بیست امین سالگرد کشته شدگان جنگ بوسنی در سربرنیتسا شرکت کرده بود از سوی جمعیت حاضر هدف حمله قرار گرفت.

کشتار یا نسل‌کشی سِربْرِنیتسا به قتل حدود ۸۰۰۰ نفر از ساکنین بوسنیایی شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا (در بوسنی و هرزگوین امروزی) توسط ارتش جمهوری صربستان گفته می‌ شود. این کشتار، بعد از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین نسل‌کشی در اروپا به‌شمار می‌آید.

پیش از این کشتار، سازمان ملل متحد سربرنیتسا را منطقهٔ «حفاظت‌شدهٔ امن» اعلام کرده‌بود و ۴۰۰ سرباز مسلح هلندی صلح‌بان که برای ایجاد امنیت در این منطقه مستقر شده بودند در جریان کشتار واکنشی نشان ندادند.

صرب‌ها اندکی پیش از پایان جنگ بوسنی سربرنیتسا را محاصره کردند و از ۱۳ ژوئیهٔ ۱۹۹۵، طی کمتر از یک هفته حدود ۸۰۰۰ تن را قتل‌عام کرده و اجساد را در گورهای دسته جمعی مدفون کردند.

کشف اجساد از گورهای دسته‌جمعی در اطراف سربرنیتسا ادامه دارد. تا کنون از حدود ۶۰ گور دسته‌جمعی کشف شده و هویت ۲۵۰۰ جسد توسط آزمایش دی‌ان‌اِی معین شده‌ است.

فیلم/ حمله به نخست وزیر صربستان در مراسم یادبود کشته شدگان بوسنیبین الملل: نخست وزیر صربستان که در بیست امین سالگرد کشته شدگان جنگ بوسنی در سربرنیتسا شرکت کرده بود از سوی جمعیت حاضر هدف حمله قرار گرفت.