عبدالله گل: ترکیه باید سیاست خاورمیانه‌ای خود را اصلاح کند

تركيه

رئیس جمهوری سابق ترکیه تاکید کرد که آنکارا باید برای تقویت موضع‌اش در سیاست‌های مرتبط با خاورمیانه و جهان عرب خود بازنگری کند.

رئیس جمهوری سابق ترکیه تاکید کرد که آنکارا باید برای تقویت موضع‌اش در سیاست‌های مرتبط با خاورمیانه و جهان عرب خود بازنگری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، عبدالله گل، رئیس جمهوری سابق ترکیه در سخنرانی خود گفت: مایه تاسف است که کشورهای اسلامی وقت را هدر می‌دهند و ما همچنان شاهد این هستیم که بسیاری از مسائل از جمله موضوع فلسطین در خاورمیانه همچنان حل نشده باقی مانده است.

سخنان گل در مراسم افطاری‌ای گفته شد که بسیاری از مقام‌ها از جمله رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه در آن حضور داشتند. عبدالله گل با تاکید بر اینکه ترکیه باید مناسبات با کشورهایی از مصر و لیبی تا یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس را ارتقا دهد، گفت که این اقدامات نیازمند و وابسته به بازنگری در سیاست خارجی ترکیه است.

وی افزود: صادقانه باید بگویم که سیاست‌های ما خصوصا در حوزه خاورمیانه و جهان عرب نیازمند آن است که رویکرد بسیار واقع بینانه‌تری به خود بگیرد.

دولت ترکیه به ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه متهم است که موضع اسلام سیاسی و سیاست فرقه‌ای را در خاورمیانه در پیش گرفته است.

احمد داوود اوغلو که وزیر خارجه بوده و هم اکنون نیز نخست وزیری ترکیه را در دست دارد، به عنوان معمار سیاست خارجی ترکیه شناخته می‌شود. زمانی که وی در سمت وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد، سیاست "مشکلات صفر با همسایگان" را در پیش گرفت اما تبدیل به سیاست "همسایگان صفر" شد و همسایگان ترکیه یکی پس از دیگری از آن دور شدند.

انتهای پیام

کد N886476