در نامه ای به رئیس جمهور:

نمایندگان خواستار افزایش وام ازدواج به مبلغ ۱۰ میلیون تومان شدند

سیاسی

۱۲ نماینده مجلس در نامه ای به رئیس جمهور خواستار افزایش وام ازدواج جوانان به مبلغ ۱۰ میلیون تومان از محل حساب قرض الحسنه جاری بانک ها شدند.

به گزارش خبرنگار مهر در حاشیه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس نامه ۱۲ نماینده مجلس به رئیس جمهور منتشر شد. در این نامه نمایندگان خواستار افزایش وام ازدواج تا سقف ۱۰ میلیون تومان از محل وجوه قرض الحسنه جاری بانک ها شدند. متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای روحانی

ریاست محترم جمهور

با سلام

احتراما با استحضار می رساند تعداد ازدواج در کشور طبق آمار ثبت احوال از حدود ۹۰۰ هزار ازدواج در سال ۸۹ در روند نزولی به حدود ۷۲۰ هزار ازدواج در سال ۹۳ کاهش یافته است این مسئله در حالی اتفاق افتاده که تراکم جمعیت کشور به سن ازدواج رسیده و در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون جوان در سن ازدواج در کشور داریم که چهار میلیون آنها بالای ۲۸ سال سن دارند. بنابراین ضروری است که چاره اندیشی برای این معضل در اولویت کار دولت قرار گیرد چراکه کاهش ازدواج و افزایش تجرد آثار جبران ناپذیری در فرهنگ و اخلاق جامعه خواهد داشت. پر واضح است که اصلی ترین مانع برای تشکیل خانواده پیش روی جوانانی که تمایل به ازدواج دارند مسائل اقتصادی است.

موانع بزرگ دیگر که در این زمینه در مسیر جوانان وجود دارد نیاز به سرمایه اولیه است. در شرایط کنونی یک جوان برای اجاره مسکن کوچک و برگزاری مراسم و تهیه لوازم ازدواج و یک دختر برای تهیه جهیزیه هر کدام به حداقل ۲۰ میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارند که رقم بالایی است و از عهده جوانان خارج است. با این وجود تنها سیاست کشور در این زمینه وام سه میلیون تومانی ازدواج است که طی سال های اخیر با وجود تورم بالا تغییری نداشته و عملا اثر خود را در موضوع ازدواج از دست داده است.

بنابراین ضروری است به موازات پیگیری مسئله اشتغال جوانان که عملا به شرایط عمومی اقتصاد مربوط است و آثار آن در میان مدت خود را نشان می دهد هرچه سریعتر وام قرض الحسنه ازدواج به عنوان تنها سیاست حمایتی کشور از ازدواج جوانان به نحوی تغییر کند که حداقل نیمی از هزینه های ازدواج از این طریق پوشش داده شده تا شرایط ازدواج جوانان تسهیل شود. در نتیجه پیشنهاد داده می شود تا وام قرض الحسنه ازدواج به ۱۰ میلیون تومان با پرداخت ۴ ساله افزایش یافته و دریافت آن برای جوانان تسهیل گردد.

در حال حاضر طبق آمار بانک مرکزی، بانک ها حدود صد هزار میلیارد تومان منابع در دو قالب سپرده قرض الحسنه جاری و سپرده قرض الحسنه پس انداز از مردم با نرخ صفر جذب کرده اند.

از این مقدار بانک ها تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان سپرده های قرض الحسنه پس انداز را به صورت قرض الحسنه وام می دهند که سهم تسهیلات ازدواج از آن تنها ۶ هزار میلیارد تومان است. در مقابل بانک ها از ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری مردم که با نرخ صفر جذب شده اند هیچ مقدار را به مصارف قرض الحسنه اختصاص نداده و به سبب انحصاری که دارند تمامی این منابع را با نرخ های بالا وام می دهند.

بنابراین می توان با استفاده از تنها بخشی از ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده های جاری بانک ها وام ازدواج را جهت پوشش نیمی از هزینه های ازدواج جوانان به ۱۰ میلیون تومان افزایش داد. اجرای این سیاست آثار تورمی نخواهد داشت و برکات زیادی در زمینه فرهنگی و اجتماعی دارد.

امضا کنندگان این نامه در پایان ابراز امیدواری کردند که دولت تدبیر و امید در راستای تسهیل ازدواج جوانان این اقدام مهم را انجام دهد. این نامه به امضای ۱۲ نماینده مجلس رسیده است.