سفر دوره‌ای دی‌میستورا به منطقه و تلاش برای تسریع در حل بحران سوریه

سیاسی

فرستاده سازمان ملل به سوریه در ادامه سفر دوره‌ای خود وارد مصر شد و در دیدار با وزیر خارجه این کشور بر تمایل بان کی مون برای تسریع در حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه که سفری دوره‌ای را با هدف بررسی راه‌های حل بحران این کشور آغاز کرده است از نیویورک راهی قاهره شده و با سامح شکری، وزیر خارجه مصر دیدار و با وی درخصوص تحولات سوریه و تلاش‌های صورت گرفته جهت پیشبرد حل سیاسی بحران براساس اصول بیانیه ژنو بحث و تبادل‌نظر کرد.

در این دیدار شکری به طور مفصل تلاش‌های مصر را برای یکپارچه‌سازی مواضع و دیدگاه‌های مخالفان سوریه از طریق میزبانی از کنفرانس «قاهره 2» توضیح داد.

در این کنفرانس مخالفان سوری سندی را امضا کردند که به گفته شکری نشان‌دهنده توافق آنها بر اصول و اهداف رسیدن به راهکار سیاسی، مقابله با گروه‌های تروریستی و حفظ نهادهای دولتی و وحدت کشور است.

شکری در دیدار با دی‌میستورا بر حمایت کامل مصر از تلاش‌های سازمان ملل برای حل بحران سوریه و تمایل قاهره به ادامه همکاری و هماهنگی میان مصر و این سازمان برای پیشبرد حل سیاسی بحران تاکید کرد و مخالفان سوری را به دلیل امضای سند توافق ستود.

دی میستورا نیز بر تمایل بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل برای تسریع در حل سیاسی بحران سوریه تاکید کرد؛ بحرانی که وارد پنجمین سال خود شده و بیش از 220 هزار قربانی بر جای گذاشته است.

سامح شکری پیش از دیدار با دی میستورا با هیات کمیته پیگیری نتایج کنفرانس مخالفان در قاهره دیدار و بر اهمیت حفظ نظام سوریه، ابقای نهادهای حکومتی و لزوم مقابله با خطر گروه‌های تروریستی و طمع‌ورزی‌های برخی طرف‌های خارجی در سوریه تاکید کرد.

دی‌میستورا از قاهره راهی قطر شده است تا با مسئولان این کشور نیز که نقش عمده‌ای در حمایت از مخالفان سوری به ویژه جناح‌های افراطی همانند النصره دارند، دیدار کند.

انتهای پیام

کد N886068